Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
przebieg procedury spadkowej
Autor Wiadomość
JerzyR 

Wysłany: 2011-05-25, 09:16   przebieg procedury spadkowej

Witam
Niedawno umarła moja żona pozostawiając po sobie: wspólne mieszkanie własnościowe, mieszkanie własnościowe zapisane na nią, lokatę pieniężną.
Sąd w wyniku postępowania spadkowego podzielił majątek między mnie i moje nieletnie dzieci.
Jaka jest dalsza droga do całkowitego zamknięcia procedury spadkowej.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-05-27, 07:16   

W chwili obecnej trwa wspólność majątku spadkowego. Taka sytuacja będzie trwała aż do czasu dokonania działu spadku. Ten dział spadku będzie połączony z podziałem majątku wspólnego małżeńskiego - w skład spadku wchodzi udział Pana zmarłej żony w majątku wspólnym małżeńskim.

Dział spadku nie jest "obowiązkowy". Wspólność majątku spadkowego może istnieć nadal.

Na podstawie postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku można dokonać wpisów współwłaścicieli do ksiąg wieczystych związanych z nieruchomościami wchodzącymi w skład spadku.

Spadkobiercami są Pana niepełnoletnie dzieci. Jeżeli chciałby Pan dokonać działu spadku to wówczas koniecznym będzie ustanowienie dla dzieci kuratora, który by dbał o ich interesy.

Jak wskazuje art. 98 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka:
1) przy czynnościach prawnych między dziećmi pozostającymi pod ich władzą rodzicielską;
2) przy czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców lub jego małżonkiem, chyba że czynność prawna polega na bezpłatnym przysporzeniu
na rzecz dziecka albo że dotyczy należnych dziecku od drugiego z rodziców środków utrzymania i wychowania
.
Przepisy paragrafu poprzedzającego stosuje się odpowiednio w postępowaniu przed sądem lub innym organem państwowym (art. 98 § 3).

Odpowiedz do tematu