Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
spadek po ojcu
Autor Wiadomość
Milldrid 
Milldrid

Wysłany: 2011-08-13, 15:45   spadek po ojcu

Witam, mój ojciec zmarł 5 miesięcy temu, nie pozostawił testamentu. Miał drugą żonę, po pogrzebie poinformowała mnie, że chce przepisać mieszkanie własnościowe, będące własnością jej i mojego ojca, na siebie i bedzie musiała założyc sprawę spadkową. Ojciec mój miał dwoje dzieci z poprzedniego małżeństwa- tzn. mnie i mojego brata. Z druga żoną nie miał dzieci, ona też nie posiadała własnych dzieci. W tej chwili jest sama, jedyną jej rodziną jest siostra, mieszkająca w innej miejscowości, bezdzietna wdowa. Do tej pory nie otrzymałam wezwania na sprawę spadkową, czy mogę sprawdzic w sądzie, czy taki wniosek wpłynął? Jeśli nie, to czy mam sama złożyc wniosek, aby zawczasu zabezpieczyć należny mi i bratu spadek po ojcu? Czy gdyby żona ojca powtórnie wyszła za mąż, miałoby to wpływ na podział spadku po moim ojcu? Ojciec mówił mi, ze chciał mieszkanie darować moim dzieciom, aby nie poszło w obce ręce, ale jego żona nigdy nie wyraziła na to zgody. Czy są jakiekolwiek szanse na odzyskanie tego mieszkania?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-08-15, 18:47   Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku

W skład spadku po ojcu wchodzi udział 1/2 w mieszkaniu własnościowym. Wynika to z tego, że własność tego mieszkania, jak wynika z postu, wchodziła w skład majątku wspólnego małżeńskiego ojca i jego żony.

Spadek po ojcu nabywają jego dzieci: Pani i brat oraz żona, każdy po 1/3 udziału.

Tak więc w chwili obecnej Pani ma 1/6 udziału we własności lokalu, brat też 1/6, a żona ojca 2/3 udziału.

Można sprawdzić w sądzie czy złożono wniosek. Wszystkie sprawy wpływające do sądu są rejestrowane.

Można też samemu złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.

Żona ojca nie może bez Pani i brata zgody lub bez sądowego postępowania o dział spadku "przepisać" mieszkania na siebie. Aby stała się wyłączną właścicielką lokalu należy dokonać działu spadku.

To, że żona ojca wyjdzie ponownie za mąż nie będzie miało wpływu na sprawy spadkowe -skład spadku po ojcu nie ulegnie już zmianie. W skład spadku po ojcu weszły wszystkie przedmioty majątkowe, które do niego należały w chwili jego śmierci.

Milldrid 
Milldrid

Wysłany: 2011-08-22, 09:42   spadek po ojcu

Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Zastanawiam się jeszcze nad kwestią odzyskania mieszkania po ojcu, w przypadku śmierci jego drugiej żony. Spadkobiercą jej części, czyli 2/3 mieszkania, będzie jej siostra, która także nie ma dzieci. Obie panie są schorowane, w wieku ponad 70 lat. Jak bedzie przedstawiać się ta kwestia, po śmierci żony ojca, gdyby jej siostra zmarła jeszcze przed nią? Czy jej część przejdzie na Skarb Państwa i jakie będziemy mieli wówczas możliwości odzyskania mieszkania?

Odpowiedz do tematu