Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
darowizna na wnuczke
Autor Wiadomość
as1czka 

Wysłany: 2012-11-20, 21:55   darowizna na wnuczke

Witam. Sytuacja wygląda tak. Moi dziadkowie mieli wykupione mieszkanie, po czym niestety mój dziadek zmarł. Wiec połowa mieszkania czyli część dziadka jest podzielona na trzy (na zone dziadka, córke i syna). Babcia oraz mama całą swą część czyli 5/6 chcą zrobić darowizne na mnie, lecz wujek nie chce się odpisać. A ani babcia ani moja mama też nie chcą go spłacać z tej jego 1/6 cześci mieszkania ponieważ nigdy się nie opiekować nie odzywał do dziadków itp. A z tego co wiem można mu założyć sprawę w sądzie i odebrać mu ta 1/6. tylko pytanie czy to prawda? i ile mniej wiecej taka sprawa by kosztowała?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2012-12-09, 08:30   

Jeżeli wujek się nie zgodzi na "odpisanie" swojego udziału na Panią to nie można go do tego zmusić na drodze prawnej.

Można wujkowi "odebrać" jego udział przeprowadzając dział spadku połączony z podziałem majątku wspólnego babci i dziadka. Z tym, że wujek w wyniku takiego podziału otrzyma, co do zasady spłatę, odpowiadającą wartości 1/6 udziału.

Opłata od wniosku o dział spadku - 500 zł. Opłata od wniosku o podział majątku wspólnego małżeńskiego - 1000 zł. Łącznie opłata wynosi 1500 zł.
Z tym, że niektóre sądy tak interpretują ustawę o opłatach sądowych w sprawach cywilnych, że wynosi ona 1000 zł - art. 51 ust. 2 ustawy - opłatę stałą w kwocie 1 000 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku i zniesienia współwłasności, pobiera się opłatę stałą w kwocie 600 złotych.

Z tym, że nie można dokonać podziału w ten sposób, że mieszkanie przypadłoby Pani - Pani nie jest spadkobiercą. Mieszkanie mogłoby "w całości" przypaść babci lub mamie, a ta może w dalszej kolejności podarować Pani mieszkanie.

Pozostali współspadkobiercy mogą Pani podarować swoje udziały w mieszkaniu (opłata notarialna uzależniona jest od wartości tych udziałów, może Pani skorzystać z ulgi w podatku od spadku i nie płacić tego podatku), a następnie przeprowadzić zniesienie wspówłasności - opłata sądowa 1000 zł.
Ta opcja jest tańsza.

Proszę pamiętać także, że składając wniosek do sądu można się ubiegać o zwolnienie z kosztów.

Rozpoczynając działania w sprawie należy się liczyć, że trzeba będzie wujka spłacić - 1/6 wartości mieszkania.

Odpowiedz do tematu