Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
odnaleziony testament
Autor Wiadomość
gta00 

Wysłany: 2012-02-07, 12:44   odnaleziony testament

Witam,
Sprawa wygląda następująco: w lipcu 2008 r. zmarła moja babcia zostawiając mieszkanie, przeprowadzono postępowanie spadkowe z mocy ustawy, mieszkanie odziedziczyły dwie córki (w tym moja matka). Nie został dopełniony obowiązek zgłoszenia nabycia spadku w US. Jeśli w tej chwili byłaby chęć sprzedaży mieszkania, po pierwsze należy uiścić wspomniany podatek, ale również podatek od sprzedaży nieruchomości, ponieważ nie upłynął okres 5 lat od momentu śmierci babci, ani żadna ze spadkobierczyń nie była zameldowana w tym mieszkaniu na pobyt stały przez 12 miesięcy. Jeśli w którymkolwiek punkcie wypowiedzi robię jakieś błędy merytoryczne proszę mnie poprawić, jestem laikiem. Okazało się natomiast, że babcia sporządziła testament, zapisując mieszkanie mnie. O czym dowiedziałam się dopiero niedawno i jestem w posiadaniu dokumentu a we wspomnianym mieszkaniu jestem zameldowana od czerwca 2011 r. Pytanie mam takie- czy można ponownie przeprowadzić postępowanie spadkowe unieważniając poprzednie? Kiedy ja mogę sprzedać mieszkanie żeby uniknąć płacenia wyżej wspomnianych podatków? Czy jeśli jak najszybciej wystąpię o przeprowadzenie postępowania okres zameldowania będzie się już liczył do ulgi, czy liczy się od momentu nabycia spadku? I co z poprzednimi spadkobierczyniami, czy zostają zwolnione z obowiązku zapłacenia podatku z tytułu nabycia spadku? Nie wiem czy wyraziłam się jasno, ale proszę o pomoc.
Pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu