Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
znaleziony testament
Autor Wiadomość
Karol
Gość
Wysłany: 2010-11-01, 08:05   znaleziony testament

Witam,
Sąd wydał 2 lata temu postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po mojej babci. Spadkobiercy to moja mama i jej 3 braci.
Ostatnio znalazł się testament własoręczny babci, w którym do spadku powołuje mnie.
Czy mam szansę na to, żebym został uznany za spadkobiercę zgodnie z wolą babci?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2010-11-08, 20:57   Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Istnieje możliwość zmiany postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku (notarialnego poświadczenia dziedziczenia).

Jak wskazuje art. 679 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku, z zastosowaniem przepisów niniejszego rozdziału. Jednakże ten, kto był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może tylko wówczas żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność.

Wniosek o wszczęcie takiego postępowania może zgłosić każdy zainteresowany (art. 679 § 2 KPC).

Tak więc jeżeli odnalazł Pan testament babci, nie miał Pan możliwości przedłożenia tego testamentu w sądzie wcześniej, a od znalezienia testamentu nie upłynął 1 rok, to może Pan złożyć w sądzie wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

W razie przeprowadzenia dowodu, że spadek w całości lub w części nabyła inna osoba niż wskazana w prawomocnym postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku, sąd spadku, zmieniając to postanowienie, stwierdzi nabycie spadku zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym (art. 679 § 3 KPC).

Na marginesie dodam, iż stosownie do art. 646 § 1 KPC, osoba, u której znajduje się testament, jest obowiązana złożyć go w sądzie spadku, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy, chyba że złożyła go u notariusza.
Natomiast § 2 art. 646 KPC wskazuje, iż kto bezzasadnie uchyla się od wykonania powyższego obowiązku, ponosi odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę. Ponadto sąd spadku może nałożyć na uchylającego się grzywnę.

Karol
Gość
Wysłany: 2010-11-09, 07:56   Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Witam.
Testament odnalazłem w ubiegłym miesiącu, zupełnie przypadkowo. Tak więc jak widzę mam szansę na zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Bardzo mnie to cieszy. Nie wiem tylko co na to pozostałe osoby obecnie uznawane za spadkobierców. Czy mogę one sobie coś do mnie rościć?
Czy mogę prosić o jakiś wzór wniosku do sądu o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku? Czy jest jakaś opłata od takiego wniosku?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2010-11-10, 07:11   Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Link do http://forumspadkowe.pl/topics40/wzor-wniosku-zmiana-postanowienia-spadkowego-vt45.htm#78]wzoru wniosku o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Opłata od wniosku o zmianę postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku to 50 zł.

Jeżeli sąd zmieni postanowienie spadkowe i wyda takie zgodnie z którym to Pan jest jedynym spadkobiercą to spadkobiercy ustawowi pominięci w testamencie mogą żądać od Pana zapłaty zachowku.

blazej22 

Wysłany: 2011-10-06, 21:21   

Witam

Czy ktoś z osob obecnych na forum dysponuje wnioskiem-wzorem o uchylenie prawomocnego postanowienia sadu w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-10-08, 07:29   Wzór wniosku o uchylenie postanowienia o stwierdzeniu nabyci

Wzór jest na forum w dziale - WZORY PISM PROCESOWYCH - http://forumspadkowe.pl/topics40/wzor-wniosku-zmiana-postanowienia-spadkowego-vt45.htm]Wzór wniosku - zmiana postanowienia spadkowego

Sąd uchyla wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, a następnie wydaje "nowe" zgodne z rzeczywistym porządkiem spadkobrania.

Odpowiedz do tematu