Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy najem można dziedziczyć?
Autor Wiadomość
Paweł
Gość
Wysłany: 2010-10-24, 16:18   Czy najem można dziedziczyć?

Mieszkałem z moją ciotką w jej mieszkaniu kwaterunkowym.
Jestem jedynym spadkobiercą ciotki.
Czy dziedziczę najem po ciotce? Lub prawo wykupienia mieszkania?
Gdyby ciotka wykupiła mieszkanie to bym go odziedziczył. Ciotka złożyła wniosek prawie 2 lata temu.
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-10-28, 16:05   Dziedziczenie najmu.

Prawo najmu lokalu mieszkalnego jest wyłączone ze spadku i nie przechodzi na spadkobierców najemcy.
Powyższe wynika przede wszystkim z przepisu art. 691 Kodeksu cywilnego normującego wstąpienie w stosunek najmu po zmarłym najemcy.

Art. 691 § 1 KC wskazuje, iż w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

Według § 2 art. 691 KC, osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

Jak wyraźnie wskazuje art. 691 § 3 KC, w razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.

Pan nie należy do kręgu osób, które mogłyby wstąpić w stosunek najmu po ciotce. Dlatego też stosunek najmu wygasł i obecnie zajmuje Pan lokal bez tytułu prawnego.

Przepisy prawa miejscowego obowiązujące w gminach w wielu przypadkach przewidują możliwość zawarcia umowy najmu lokalu z osobą, która pozostała w lokalu po śmierci najemcy, a nie jest osobą wymienioną w art. 691 KC.
Każda gmina samodzielnie reguluje tą kwestię.

Jeżeli przepisy obowiązujące w gminie Pana zamieszkania są takie, że będzie Pan mógł podpisać umowę najmu to jako najemca będzie Pan mógł starać się o wykup lokalu pod warunkiem, że będą spełnione przesłanki ustalone w odpowiedniej uchwale rady gminy (nie każdy najemca może wykupić lokal mieszkalny – warunki sprzedaży tych lokali ustalają gminy).

Prawo pierwszeństwa w zakupie lokalu komunalnego jakie przysługuje najemcy nie jest dziedziczne.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang
Support forum phpBB3 Assistant