Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Środki zgromadzone na koncie spadkodawcy.
Autor Wiadomość
Paweł
Gość
Wysłany: 2010-10-23, 20:53   Środki zgromadzone na koncie spadkodawcy.

Dzień dobry
Moja ciotka pozostawiła upoważnienie bankowe zgodnie z którym zostałem upoważniony do środków na jej koncie po jej śmierci.
Bank wypłacił mi pieniądze. Jednak spadkobiercy ciotki - jej dzieci żądają abym zwrócił im te pieniądze. Grożą mi sądem. Czy mają rację? Czy powinienem oddać spadkobiercom ciotki te pieniądze?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2010-10-28, 16:46   Dyspozycja na wypadek śmierci.

Środki z konta jakie bank ma wypłacić wskazanej osobie na podstawie dyspozycji posiadacza konta po jego śmierci nie wchodzą w skład spadku.

Nie musi się Pan obawiać, że spadkobiercy „odzyskają” tą kwotę.

Powyższe wynika przepisów Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665).

Jak wskazuje art. 56 ust. 1 tej ustawy, posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie - po swojej śmierci - wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu określonej kwoty pieniężnej (dyspozycja wkładem na wypadek śmierci).

Według ust. 2 art. 56, kwota wypłaty, o której mowa w ust. 1, bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.

Najważniejszy w Pana sytuacji jest natomiast przepis art. 56 ust. 5 który wyraźnie wskazuje, iż kwota wypłacona zgodnie z ust. 1 (a więc na podstawie dyspozycji posiadacza konta) nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku.

Odpowiedz do tematu