Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wojna o podział spadku
Autor Wiadomość
Jan_Kot 

Wysłany: 2012-02-09, 20:19   Wojna o podział spadku

Witam. Proszę o pomoc w trudnej sprawie spadkowej.
Jestem właścicielem 1/2 działki wraz z budynkami 90 arów. Jest to współwłasność ze zmarłym bratem (zm. 2006r) , który był bezdzietnym kawalerem. Mam trzech braci, jesteśmy po 1 sprawie nabycia spadku. Moja część to 5/8 , natomiast ich po 1/8. Chcą zawyżonej spłaty z budynków (samowycena) oraz nie zabudowaną działkę (ten sam numer). Proszę o radę, ponieważ rodzeństwo nie zgadza się na proponowany przeze mnie podział. Bracia zamierzają sprzedać swoje części w jednej działce. Natomiast ja (zaznaczę, że mieszkam w zupełnie innym miejscu) ale posiadam tam gospodarstwo (mając obok własne grunty rolne, które uprawiam, a także trzymam tam maszyny) przez co zostałbym odcięty od wody i światła. Są to 3 stare budynki gospodarcze (drewniane), dom (w którym zamieszkuje częściowo brat) oraz dwudziestoletnia murowana chlewnia. Wszystkie koszty utrzymania budynków (PZU) + woda i energia ponoszę ja pomimo, iż brat jest tam lokatorem.
Co mam zrobić, abym mógł zarządzać tym co mi się prawnie należy i ponieść jak najniższe koszty?
Jeśli wystąpię na drogę sądową o podział spadku, to poniosę wszystkie koszty sądowe+ rzeczoznawcę ?

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi
Pozdrawiam Jak Kot

Marinelle 

Wysłany: 2012-09-13, 13:19   Podział spadku

Witam,
mieszkam z mężem w mieszkaniu teściowej (ona jest jedyną właścicielką). Mąż ma siostrę. Załóżmy, że w momencie śmierci teściowej nie mamy testamentu, więc podział wg prawa polskiego nastąpi po 1/2 mieszkania dla męża i jego siostry. Mam jednak pytanie/problem:
siostra męża mieszka gdzie indziej, nie dokłada złotówki do tego mieszkania; a my przez wiele lat mieszkamy w nim z teściową, kładziemy spore pieniądze na to mieszkanie, dokładając się do czynszu, przeprowadzając duże remonty za własne pieniądze itp. Moje pytanie brzmi - czy w chwili podziału spadku w przyszłości (nie mając testamentu) możemy oczekiwać że sąd/notariusz zasądzi że dostaniemy większą część spadku? Czy uwzględni nasze nakłady? Czy ten nasz wkład jednak przepadnie?
Jeśli natomiast sąd bierze pod uwagę wkład własny to czy musimy zatrzymywać wszelkie faktury remontowe? Trzeba wszystko udokumentować? Nawet to, że dokładamy się do czynszu?
Z góry bardzo dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu