Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dziedziczenie gospodarstwa rolnego
Autor Wiadomość
S@wek 

Wysłany: 2011-03-05, 17:45   Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

Witam.
Mam pytanie odnośnie dziedziczenia gospodarstw rolnych przed rokiem 2001 oraz dział spadku.
Mianowicie na jakiej podstawie sąd okresla co jest gospodarstwem rolnym i czy była prowadzona na nim produkcja rolna (bo to chyba decyduje że gospodarstwo przypadnie jednej osobie?) Więc jak to ma byc zrobione aby gospodarstwo zostało równo podzielone a nie trafiło do jednej osoby. dodam że w dniu otwarcia spadku na gospodarstwie nie byłą prowadzona żadna produkcja rolna czy tez zwierzęca aby parę kur i przydomowy ogródek(chyba tego nie mozna nazwać produkcja rolną?).
Pozdrawiam.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-03-07, 16:53   Dziedziczenie gospodarstwa rolnego.

Stosownie do art. 55[3] Kodeksu cywilnego, za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami i obowiązkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Natomiast art. 46[1] KC wskazuje, iż nieruchomościami rolnymi (gruntami rolnymi) są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej.

Tak więc prowadzenie produkcji rolnej na gruntach nie jest konieczne dla uznania ich za część gospodarstwa rolnego. Warto zwrócić uwagę na występujące w w/w przepisach sformułowania stanowią lub mogą stanowić oraz które są lub mogą być wykorzystywane.

Jak wskazano w postanowieniu Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 8 grudnia 2000 r., sygn. akt. I CKN 1036/99 (LexPolonica nr 384978), dla bytu gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o dziedziczeniu gospodarstw rolnych wystarcza istnienie nieruchomości rolnej.

S@wek 

Wysłany: 2011-03-07, 18:16   

hmm czyli praktycznie niema szans na uczciwy podział po równo na zasadach ogólnych tylko trzeba liczyc sie z tym że sąd przyzna gospodarstwo jednej osobie w przypadku braku zgody co do podziału a takiej zgody niema?
Ewentualnie jak rozumieć to:
Kod:
 "Spadkobiercy dziedziczyli z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku:

1) stale pracowali bezpośrednio przy produkcji rolnej albo

2) mieli przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej, albo

3) byli małoletni bądź też pobierali naukę zawodu lub uczęszczali do szkół, albo

4) byli trwale niezdolni do pracy."

szczególnie chodzi mi o punkt 1. czy posadzenie paru grządek ogórków czy ziemniaków i hodowanie paru kur można określić jako produkcje rolniczą?

[ Dodano: 2011-03-09, 15:29 ]
Dodam kolejne pytanie.
Jak traktować spadek po dziadku i po babce tzn.
jesli po dziadku zostały pola(sprawy spadkowej żadnej nie było), nastepnie babka kupiłą gospodarstwo tzn dom i budynki to czy obecnie do podziału jest 2h gospodarstwo rolne (którego nie można podzielić) czy jako oddzielnie pole które bez nieruchomosci podzielić by było można i gospodarstwo mniejsze jak hektar które tez podzielic można?

ZYR4F4 

Wysłany: 2011-03-18, 13:59   podział gosp. rolnego

Dziadek i babcia posiadali gosp. rolne - 2,28ha.
Dziadkowie mieli dwóch synów.
Dziadek zmarł 14.06.1984r., jeden z synów (mój ojciec 07.03.1998r.), babcia zmarła 24.12.2005r.
W 2002 roku babcia sporządziła testament na wnuka żyjącego syna.
Dnia 20.10.2007 złożyłem wniosek o nabycie spadku po zmarłym ojcu (zm. 07.03.1998r.)
Sąd wydał postanowienie 18.03.2010r. Spadek po dziadku nabyli:
1. żona
2. synowie - każdy w 1/3 części.
Przy czym udział we wchodzącym w skład gosp. rolnego nabyli:
1. żona
2. synowie - każdy w 1/3 części.
Dnia 25.06.2010 złożyłem wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.
Wyrokiem sądu z dnia 28.10.2010, postanowienie brzmi:
1. żona
2. ja z siostrą (po 1/3 części spadku każda)
Wchodzący w skład spadku udział w gosp. rolnym nabył w całości żyjący syn (posiada kurs rolniczy)
Proszę wyjaśnić co stało się z 1/3 częścią mojego ojca, czy nie należy mi się spłata?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-03-19, 08:57   

W skład spadku po Pana ojcu, jak wynika z postu, udział 1/6 w gospodarstwie rolnym (jeżeli to gospodarstwo wchodziło w skład majątku wspólnego małżeńskiego dziadka i babci).

Ten udział w gospodarstwie rolnym po śmierci Pana ojca, nabył jego brat.

Jest to możliwe, ponieważ w chwili śmierci Pana ojca obowiązywał przepis art. 1063 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym rodzeństwo spadkodawcy, które w chwili otwarcia spadku odpowiada warunkom przewidzianym w art. 1059 pkt 1 i 2 KC (stale pracują przy produkcji rolnej lub mają przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej), dziedziczy gospodarstwo rolne także wtedy, gdy zstępni spadkodawcy nie mogą gospodarstwa dziedziczyć dla braku warunków przewidzianych w art. 1059 i 1060 KC.

Jako, że brat Pana ojca jest jedyną osobą dziedziczącą gospodarstwo rolne, nie będzie przeprowadzany dział tego gospodarstwa, a więc i brat ojca nie jest zobowiązany do spłacania kogokolwiek.
Pan, siostra i matka nie dziedziczycie gospodarstwa rolnego, a tylko pozostałe składniki majątku spadkowego, których z kolei nie dziedziczy brat ojca.

alicja2009 

Wysłany: 2012-03-19, 21:01   dziedziczenie gospodarstwa

Witam, w lipcu 2011 r. zmarł mój tata, prowadził on z mamą gospodarstwo rolne - było ono ich współwłasnością, oprócz gospodarstwa pozostał także mieszkanie, które było jego własnością. W październiku 2011 postanowieniem sądu nabyliśmy spadek odpowiednio mama oprócz swojej połowy gospodarstwa nabyła wprost 4/16 z części ojca, 2 bracia i ja po 3/16, a młodsza siostra 3/16 z dobrodziejstwem inwentarza - była nieletnia, dopiero w lutym 2012 skończyła 18 lat. Chcielibyśmy teraz przeprowadzić dział spadku - jesteśmy zgodni, całe gospodarstwo chcemy przekazać bratu, który cały życie pomagał rodzicom, nie chcemy od niego także żadnych spłat naszych części. Czy takie rozwiązanie sytuacji jest możliwe? Nie wiemy czy składać wniosek o zgodny dział spadku ze zniesieniem współwłasności - boimy się ze sad nie przychyli się do naszej propozycji i karze bratu nas spłacać, a my nie chcemy przysparzać mu dodatkowych kosztów. Czy w takiej sytuacji niezbędny jest spis inwentarza? Czy może korzystnej i prościej było by załatwić tą sprawę notarialnie?

Odpowiedz do tematu