Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
podzial majatku i dzial spadku
Autor Wiadomość
baczka 
baczka

Dołączyła: 02 Cze 2011
Posty: 2
Skąd: warszawa
Wysłany: 2011-06-02, 15:38   podzial majatku i dzial spadku

Witam serdecznie. Moja sytuacja przedstawia się następująco. Mama zmarła 10 lat temu. Była przeprowadzana tylko sprawa spadkowa. Ponieważ mam trzy siostry i tatę /żyjącego/, każdemu należy się po ¼. Obecnie mój tata chce sprzedać dom, w KW i i we wszystkich dokumentach figuruje tylko on ale budowali i dorabiali się razem z mamą. Moje siostry chcą wnieść do sądu sprawę o podział majątku i dział spadku po mamie /chyba tak to się nazywa...?/. Czy tata może w tym samym czasie sprzedać dom? Czy jeśli nie spłaci mnie po sprzedaży domu to czy nie będzie za późno abym i ja poszła do sądu? Na razie nie chcę tego robić gdyż żyję z tatą w zgodzie, moje siostry nie, ale ze względu że mój tata lubi często zmieniać zdanie to boję się że zostanę na lodzie. W związku z tym mam też pytanie czy jest możliwa sprawa w sądzie o nieruchomość, która jest w trakcie sprzedaży lub została sprzedana? Dodam jeszcze że mój tata jest obecnie żonaty stąd wynikają nasze obawy. Bardzo proszę o możliwie jak najszybszą odpowiedź… Jeśli napisałam w złym temacie, przepraszam
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-06-02, 19:20   

W pierwszej kolejności należy ustalić czy nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego małżeńskiego czy osobistego ojca.
Kto, kiedy i za jakie środki zakupił nieruchomość, czy może ona pochodzi ze spadku lub darowizny.

Możliwości są dwie: albo rodzice budowali dom na wspólnej działce, albo działka wchodzi w skład majątku osobistego ojca, a budowa domu w czasie małżeństwa i za wspólne pieniądze to nakład z majątku wspólnego małżeńskiego na majątek osobisty ojca.

Tata może w każdej chwili zbyć dom - jest on wpisany do księgi wieczystej jako jedyny właściciel. Można temu zapobiec wpisując do księgi wieczystej ostrzeżenie o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (jeżeli nieruchomość jest składnikiem majątku wspólnego) lub o roszczeniu o zwrot nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty (jeżeli nieruchomość jest tylko ojca, a rodzice łożyli na nią z majątku wspólnego).
 
 
 
baczka 
baczka

Dołączyła: 02 Cze 2011
Posty: 2
Skąd: warszawa
Wysłany: 2011-06-03, 10:29   

Witam ponownie. Bardzo dziękuję za bardzo szybką odpowiedź. Wychodzi na to, że w mojej rodzinie zaistniała opcja druga. Działka pochodziła z aktu darowizny dla taty od dziadków a dom był budowany wspólnie z mamą. Proszę jeszcze tylko mi napisać, czy jeśli tata sprzeda dom /który nie ma wpisów w KW o roszczenia/ a nie podzieli środków ze sprzedaży domu nas czyli swoich córek, Czy wtedy istnieje możliwość wystąpienia na drogę sądową w sprawie roszczeń przeciw tacie?
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-06-03, 13:04   Zwrot nakładów na majątek osobisty

Podstawą roszczeń spadkobierców będzie art. 45 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyłyby wartość majątku w chwili ustania wspólności.

Według § 2 art. 45 KRO, zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wczeœniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.


Tak więc swoje żądanie spadkobiercy mogą zgłosić w postępowaniu o dział spadku połączony z podziałem majątku wspólnego małżeńskiego lub też w odrębnej sprawie.

Jeżeli ojciec sprzeda nieruchomość to nie będzie to miało wpływu na możliwość żądania przez spadkobierców mamy zwrotu tych nakładów. Z tym, że jeżeli nieruchomość zostanie sprzedana to może pojawić się problem z egzekucją należnych kwot - ojciec może wykazywać, że nie ma żadnego majątku i egzekucja będzie bezskuteczna.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant