Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z podziałm spadku
Autor Wiadomość
agam

Wysłany: 2010-11-17, 10:21   Problem z podziałm spadku

Witam mam pytanie , parę lat rtemu zmarł mój tata , w postępowaniu spadkowym sąd uznał że dziedziczymy we trzy tz. ja , moja siostra i moja mama . Umówiłyśmy sie że moja siostra dostanie do ( z lat 70 XX wieku po częsciowym remonci : nowe okna , kanalizacja , centralne na gaz) , ja w zamian za zrzeczenie sie części domu sprzedałam działki rolne za 35 tyś. . Do podziału zostało 80 arów działek częściowo budowlanych (na pozostałych można uzyskać warunki zabudowy). Moja mama stwierdziła że rezygnuje ze swojej części działek na naszą korzyść - będzie mieszkać w domu w którym mieszkają obecnie z siostrą a jej część domu przejdzie na moją siostrę . Ustaliłyśmy że te 80 arów podzielimy na pół po 40 na każdą z nas czyli siostra dostanie dom z 20 ar. działką i jeszcze 20 arów innej działki a ja stodołę z działką około 40 arów . Teraz siostra zmieniła zdanie i uważa że ja powinnam dostać 30 arów bez wspomnianej stodoły bo ona ma 2 dzieci i należy jej się więcej a w dodatku wzięłam pieniądze z asprzedane pola orne , ja się z tym nie zgadzam . Co robić ? Proszę o radę i ocenę sytuacji może to ja się mylę?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2010-11-17, 16:27   Dział spadku.

Proszę o udzielenie dodatkowych informacji:
- czy była zawarta formalna umowa o dział spadku?
- w jaki sposób mama "zrzekła" się swojej części spadku? (nie można zrzec się spadku)
- czy sprzedała Pani działki sama czy też razem z pozostałymi spadkobiercami (lub w ich imieniu)

Odpowiedź na powyższe pytania pozwoli na dokładną odpowiedź na zadane pytanie.

agam

Wysłany: 2010-11-17, 20:44   odpowiedź

Odpowiem na pytania po kolei :
-umowa o podział spadku była ustna miedzy nami trzema
- mama nie zrzekła się jak na razie spadku formalnie tylko powiedział że ona swoje udział w działkach przekaże nam obu w momencie sporządzania notarialnego podziału
-działek nie sprzedałam sama tylko umowę podpisałyśmy wszystkie trzy a kwota uzyskana ze sprzedaży poszła w całości dla mnie

Odpowiedz do tematu