Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
spadek a opieka nad chorym bratem
Autor Wiadomość
jasanka 

Wysłany: 2012-06-26, 20:40   spadek a opieka nad chorym bratem

Moj przypadek wyglada tak.20 lat temu na dzialce należącej do mojego ojca i matki wybudowalam dom. Teoretycznie byl on budowany w 1/2 dla mnie i 1/2 dla mojego brata z upośledzeniem psychicznym. przez te 20 lat mieszkalam w tym domu wrac z moim mężem i 3 dzieci na parterze (1/2 domu). Przez te 20 lat moj brat nie wlozyl ani grosza do tego domu, zeby dom nie pozostal w surowym stanie ja konczylam go z wlasnej kieszeni. 12 lat temu zmarła moja matka ( wspolwlascicielka domu) postepowanie spadkowe nie zostalo przeprowadzone, a spadkobiercami jest moj ojciec, ja , 2 braci i siostra. Zameldowana w tym mieszkaniu bylam tylko ja i moja rodzina jednak dzis dowiedzilam sie ze za moimi plecami moj ojciec zameldowal 3 lata temu mojego uposledzonego brata. Jego stan sie pogorszyl i potrzebuje on scislej opieki, a moje druga siostra z ktora mieszkal chce zebym przyjela go do tego domu. czy ma takie prawo?Moje pytanie polega na tym : kto jest wlascicielem domu?Czy muszę przyjąć brata pod dach? czy musze opiekować sie nim? . Nasza sytuacja rodzinna byla bardzo dobra dopoki rodzina nie zaczela wpychac mi brata pod dach grożąć ze jezeli nie bede sie nim opiekować to postawią sprawe w sadzie i wyrzucą mnie z domu. Czy moja reszta rodzeństwa moze to zrobic? Czy maja takie prawo w zwiazku ze spadkiem po mojej matce? Czy bede musiala dzielić dom z moim bratem, ktory potrzebuje opieki a ja poprostu nie chce sie nim opiekowac?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2012-06-30, 08:00   

Właścicielami nieruchomości są: ojciec oraz spadkobiercy mamy.
Ojciec ma udział 5/8, a Pani i rodzeństwo macie udziały po 3/32.
Wynika to z tego, że ojciec odziedziczył po swojej żonie 1/4 udziału w spadku, a jej dzieci po 3/16 udziału. Ojciec ma zatem 1/2 z majątku wspólnego + 1/8 udziału w nieruchomości ze spadku (w skład spadku po mamie wchodzi 1/2 udziału w nieruchomości). Dzieci (czworo) mają resztę, a więc wspólnie 3/8 udziału w nieruchomości.

Pani niepełnosprawny brat, podobnie jak i ojciec i pozostała część rodzeństwa, jako współwłaściciele domu mogą z niego korzystać. Brat i każdy inny współwłaściciel może żądać dopuszczenia go do posiadania domu.

To, że wybudowała Pani na działce dom nie powoduje, że jest on tylko Pani. Jest tego co grunt pod nim.
Każdy ze spadkobierców może żądać działu spadku. W wyniku tego działu połączonego z podziałem majątku wspólnego ojca i matki nieruchomość może przypaść innemu niż Pani spadkobiercy.
Dokonując podziału może Pani żądać rozliczenia poniesionych przez Panią nakładów na nieruchomość (środków na budowę domu).

Odpowiedz do tematu