Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Spadek brak zgody jednego dzieci
Autor Wiadomość
mastakilla88 

Wysłany: 2014-12-14, 17:09   Spadek brak zgody jednego dzieci

Witam
Mam taką sytuacje, jest dom rodziny. Ojciec zmarł, dlatego teraz połowa domu nalezy do mamy a druga polowa jest przepisana na dzieci w liczbie 5. Mama zrzekła sie swojej czesci domu tak jak i 3 dzieci na rzecz najmłodszej, która jako jedyna zostala w domu rodzinnym i opiekuje sie matka. Jedna z siostr ktorej przypada 10% spadku nie chce zrzec się na rzecz najmłodszej swej czesci domu ani nie chce przyjac spłaty w formie gotówki. Sytuacja wyglada tak, ze najmłodsza ma teraz 90% domu. Prosze mnie poinformowac co nalezy zrobic by ostatnie dziecko zrzeklo się swojej czesci by najmlodsza miała 100% domu. Trzeba wychodzic na droge sadową? Może tylko notariusz? Prosze uprzejmie o informacje. Pozdrawiam

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2014-12-15, 06:30   

Należy przeprowadzić dział spadku połączony z podziałem majątku wspólnego małżeńskiego rodziców (nieruchomość wchodziła w skład tego majątku).

Można to zrobić umownie lub na drodze sądowej. Umowa jest możliwa wyłącznie wówczas kiedy obie strony wyrażą na nią zgodę (na jej warunki).

Jeżeli siostra nadal nie będzie się zgadzała na dokonanie podziału to pozostanie skierowanie sprawy na drogę sądową. Nie można bowiem zmusić współwłaściciela aby zgodził się na podział. Natomiast orzeczenie sądu jest wiążące dla wszystkich.

Odpowiedz do tematu