Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Spadek do wuju
Autor Wiadomość
nutka22 

Dołączyła: 13 Kwi 2011
Posty: 2
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-04-13, 12:54   Spadek do wuju

Zmarł mój wujek (brat mojego dziadka) Wcześniej zmarła jego żona i jedyny syn który był kawalerem, rodzice również nie żyją. Ze strony wuja został tylko jego jedyny brat(mój dziadek), a ze strony zmarłej żony wuja jej siostra i 2 córki po również jej zmarłym bracie. Wujo przed śmiercią sporządził testament w którym wszystko zapisał ludziom spoza rodziny. Czy mojemu dziadkowi jako najbliższej rodzinie zmarłego należą się jakieś pieniądze ze spadku? pomimo tego, że został pominięty w testamencie? Jak w ogolę będzie wygladała taka rozprawa sądowa? czy po odczytaniu testamentu będzie można ubiegac się o zachowek? Dziadek jest w podeszłym wieku i nie będzie mógł uczestniczyc w rozprawie czy w takiej sytuacji będzie można wyznaczyc kogoś z rodziny (np. poprzez napisanie oświadczenia przy notariuszu) żeby zamiast dziadka wziął udział w rozprawie?
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-04-14, 07:03   Dziedziczenie testamentowe a zachowek.

Jak wynika z postu wujek sporządził testament. W testamencie tym powołał do spadku osoby spoza rodziny.
Jeżeli testament jest ważny to spadkobiercami wujka są osoby wymienione w testamencie.

Pani dziadek jest spadkobiercą ustawowym swojego brata. Jednak nie będzie on dziedziczył w sytuacji, w której został pominięty w testamencie. Ze względu na testament będzie miało miejsce dziedziczenie ustawowe.

Niestety, Pani dziadek nie będzie mógł ubiegać się o zachowek, ponieważ nie należy on do osób uprawnionych do zachowku.

Art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego wskazuje, iż zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

Rodzeństwo spadkodawcy nie jest wymienione w przepisie art. 991 § 1 KC jako uprawnieni do zachowku.

Dziadek będzie uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Sąd w toku postępowania ustali czy testament jest ważny i wyda postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Jak wskazywałem jeżeli testament będzie ważny to wówczas jako spadkobierców sąd ustali osoby wskazane w testamencie.

Dziadek może ustanowić pełnomocnika procesowego, który mógłby go reprezentować przed sądem. Jako pełnomocnika może wskazać członka swojej rodziny - zstępnych, wstępnych, rodzeństwo i małżonka. Pani jako wnuczka może być pełnomocnikiem procesowym dziadka. Do ustanowienia pełnomocnika wystarczy pełnomocnictwo w formie zwykłej pisemnej - nie musi być to pełnomocnictwo sporządzone przed notariuszem lub przez niego poświadczone.

Ze względu na testament dziadek będzie dziedziczył po swoim bracie jedynie w sytuacji, w której okazałoby się, że testament sporządzony przez jego brata jest nieważny.
 
 
 
nutka22 

Dołączyła: 13 Kwi 2011
Posty: 2
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-04-14, 14:12   

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tej sprawy. Rodzina ze strony nieżyjącej ciotki (żony zmarłego wuja) czyli córki jej zmarłego brata i siostra domagają się 1/16 całości (chodzi o mieszkanie i konto bankowe) A również zostali pominięci w testamencie. Rozumiem, że w takiej sytuacji ich roszczenia są bezpodstawne?
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-04-15, 08:03   

Rodzinie ciotki - żony wujka zapewne chodzi o spadek po niej, a nie po wujku. Jeżeli ciotka zmarła nie mając dzieci to spadek po niej nabył wujek oraz rodzeństwo, a jeżeli rodzeństwo nie żyło w chwili śmierci ciotki to zstępni rodzeństwa.

Rodzina ciotki nie dziedziczy po wujku, chyba że została powołana do spadku w testamencie.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant