Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
W SPADKU NIERUCHOMOŚĆ I GRUNT,..POMOCY!:(
Autor Wiadomość
kamarria 

Wysłany: 2012-01-25, 21:46   W SPADKU NIERUCHOMOŚĆ I GRUNT,..POMOCY!:(

Witam,
jestem po rozprawie o stwierdzenie nabycia spadku, czekam na uprawomocnienie wyroku.

Ja z bratem otrzymaliśmy razem 1/3 spadku po dziadkach (otrzymalismy część, która należała się naszemu zmarłemu ojcu, ponieważ on zmarł wcześniej, przed rodzicami).

W skład spadku wchodzi dom z ziemią, na której stoi.

Proszę o pomoc i odpowiedz na pytania:
1) rozumiem, że teraz albo dogadamy się z pozostałymi spadkobiercami i podpiszemy umowę u notariusza, albo złozymy sprawę do sądu o dział spadku?

2)w odziedziczonej nieruchomosci mieszka od lat wujek, jeden ze spadkobierców wiec chcialabym, żeby nas spłacił, a nieruchomosc zapisał na siebie. Można to napisać wprost we wniosku o dział spadku? I kto ponosi koszt wniesienia wniosku oraz kosztów postępowania?

3)a jeśli wujek będzie się upierał, ze nie chce nas splacic bo go nie stac i mozemy sobie przyjsc i mieszkac (oczywiscie to niemożliwe, bo psychicznie byśmy się wyniszczyli) to jak mozna rozwiązać taki problem?

3)we wniosku o dział spadku nalezy okreslic skladniki majatku i ich wartosc rynkową, proszę o info skąd mam wiedzieć jaka jest wartosc rynkowa? Muszę oplacic rzeczoznawcę na wlasną rekę? Czy sąd zleci wycenę a ja wpiszę tylko dane nieruchomosci i gruntu?
I kto ponosi za to koszt?
Proszę tez o info, co jest bardziej oplacalne, samemu zaplacic rzeczoznawcy czy jak sąd sam zleci? Czy sądowi rzeczoznawcy nie wyceniają za nisko wartosci nieruchomosci?
Zupełnie nie wiem jak to powinno wyglądać,żeby było najtaniej i najkorzystniej

4)Na infolinii Urzedu Skarbowego uzyskałam info, ze w miesiąc od uprawomocnienia się wyroku o nabycie spadku (pomimo, ze sprawa o dział spadku moze się jeszcze nie odbyć) nalezy zlozyc w US stosowny formularz z info o wartosci rynkowej nieruchomosci i gruntu i wowczas od tego muszę zaplacic podatek? [dziadek zmarl przed rokiem 2007 wiec slyszalam, że nie mogę skorzystac z ulgi]

5)chcialabym szybko i bezpoleśnie otzrymac to co mi się nalezy czy to mozliwe? czuje, ze wujek moze wyskoczyc z argumentami typu, ze remontowal ten dom, utrzymywał,..ale z drugiej strony mieszkał tam, wiec robil to dla siebie, dla swojej korzysci i wygody,..
POMÓZCIE ;(

Odpowiedz do tematu