Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
zamieszkanie w domu bez zgody drugiej współwłaścicielki?
Autor Wiadomość
aga_m1 

Wysłany: 2012-09-21, 09:40   zamieszkanie w domu bez zgody drugiej współwłaścicielki?

Witam, moja mama razem z siostrą nabyły spadek po swojej mamie. Jest to piętrowy dom z działką. Chcą go sprzedać, jednak ciągle im się to nie udaje. Czy mogę bez zgody siostry mojej mamy zamieszkać w tym domu? Przebywa ona teraz za granicą i dom nie jest jej do niczego potrzebny. Nie zgadza się na nic ( na wynajem, mieszkanie w domu, pomieszkiwanie). Od trzech lat moja mama z pomocą rodziny opiekuje się domem i ogrodem.

[ Dodano: 2012-10-15, 08:13 ]
problem rozwiązany/ mama drogą darowizna przekazała dom na mnie. To było jedyne wyjście żebym mogła zamieszkać w domu.

barik_5 

Wysłany: 2012-11-29, 23:44   zamieszkanie w domu bez zgody drugiego współwłaściciela

Mam podobną syttuację.
Czy dorosła siostrzenica ma prawo mieszkać w domu który jest współwłasnością jej mamy i moją w sytuacji gdy ja nie wyrażam na to zgody.
Czy mam prawo żądać od niej opłaty czynszowej?
Czy gdy wyjdzie zamąż coś w tej sytuacji się zmienia?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2012-12-09, 08:36   

Jeżeli siostrzenica nie jest współwłaścicielem domu to ma prawo mieszkać w nim jeżeli zgodzą sie na to współwłaściciele.
Jeżeli ktoś korzysta z cudzej własności bez zgody to właściciel może żądać odszkodowania za bezumowe korzystania z rzeczy. W przypadku nieruchomości najczęstrzą praktyką jest ustalanie tego odszkodowania w wysokości czynszu jaki można by uzyskać gdyby nieruchomość była wynajmowana.

Jeżeli ktoś zajmuje bez tytułu prawnego nieruchomość to właścicielowi przysługuje możliwość złożenia pozwu o eksmisję.

Jeżeli siostrzenica nie ma zgody współwłaścicieli na zamieszkiwanie w domu to i jej mąż nie będzie miał prawa z niego korzystać.

vasil 
Krzysiek

Wysłany: 2013-02-18, 08:26   

dokładnie, wszyscy współwałaściciele muszą wyrazić zgodę na zamieszkanie innej osoby. W przeciwnym razie można dzwonić na policję, by taką osobę wyprowadziła, jeżeli nie chce dobrowolnie.

phexus 
shadow

Wysłany: 2013-08-05, 10:54   

Nie wyobrażam sobie, żeby w tej sytuacji siostrzenica miała jakiekolwiek podstawy do roszczenia sobie prawa do mieszkania. To właściciel decyduje o tym, kto ma prawo do zajęcia lokalu.

Odpowiedz do tematu