Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Podział nieruchomości
Autor Wiadomość
mv44 

Dołączył: 04 Lis 2011
Posty: 1
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2011-11-04, 13:57   Podział nieruchomości

Witam, razem z matką i dwójką braci przyrodnich nabyliśmy spadek po zmarłym ojcu (wszyscy po 1/4). W skład spadku wchodzi nieruchomość - dom z budynkiem gospodarczym i działką. Jesteśmy dość zgodni co do podziału - bracia przyrodni dostaliby budynki (mieszkają tam), my natomiast chcielibyśmy samą działkę. Rozumiem, że powinienem złożyć do sądu wniosek o zgodny dział spadku ze zniesieniem współwłasności - jaki jest koszt ? czy wynosi on tylko 600 zł, czy tak jak w przypadku działu przez notariusza musimy zapłacić później jeszcze jakieś PCC itp.? Do wniosku zamierzam dołączyć sporządzony przez geodetę plan podziału nieruchomości na dwie odrębne działki. W jakich granicach oscylują koszty wykonania takiego planu przez geodetę? Czy sąd pomimo zgody pomiędzy spadkobiercami może nie zgodzić się na wnioskowany podział? (odziedziczyliśmy po 1/4, a budynek jest wart dużo więcej niż sama działka, czyli bracia uzyskają znacznie powyżej udziału innych- nikt nie ma zamiaru dochodzić swojego udziału w dopłatach). Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu tych kwestii.
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-12-06, 06:57   Opłaty za dział spadku

Nie ma sensu dołączać planu sporządzonego przez geodetę. Dla sądu nie jest to dowód. Dowodem będzie plan podziału sporządzony przez biegłego sądowego. Po co zatem płacić dwa razy za to samo.
Opłaty za biegłego są różne - spotykam się najczęściej, od 700 zł do 2500 zł. Liczy się przede wszystkim nakład pracy biegłego.

Art. 51 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych:
Ust. 1 - opłatę stałą w kwocie 500 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych.
Ust. 2 - opłatę stałą w kwocie 1 000 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku i zniesienia współwłasności, pobiera się opłatę stałą w kwocie 600 złotych.

Jeżeli nieruchomość wchodziła w skład majątku wspólnego małżeńskiego rodziców to dział spadku będzie połączony z podziałem tego majątku. Wzrośnie zatem opłata.
Art. 38 ustawy:
Ust. 1 - opłatę stałą w kwocie 1 000 złotych pobiera się od wniosku o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej.
Ust. 2 - jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt podziału tego majątku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy o dział spadku i zniesienie współwłasności w części dotyczącej spłat i dopłat (umowy o podział majątku wspólnego małżeńskiego nie podlegają temu podatkowi).

Obowiązek podatkowy ciąży na osobie nabywającej rzeczy ponad swój udział w spadku lub we współwłasności.

Podstawę opodatkowania stanowi wartość rzeczy nabytej ponad wartość udziału we współwłasności lub spadku.

Orzeczenia sądów wywołują takie same skutki prawne w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych jak umowy.

Sąd może się nie zgodzić na zaproponowany podział gdyby np. taki podział byłby niezgodny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy.
Sama okoliczność, że w wyniku działu pewne osoby otrzymają udział w nieruchomości nie odpowiadający wartości udziału w spadku, bez spłat czy dopłat, nie ma takiego dużego znaczenia w kwestii zgody sądu na dział - w końcu jest to dział na podstawie zgodnego projektu stron.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant