Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
czy mogę się o cokolwiek ubiegać
Autor Wiadomość
nicol 
nicol

Wysłany: 2011-06-18, 08:33   czy mogę się o cokolwiek ubiegać

Witam, mam do Pana takie pytanie moja babcia przepisała dom jako darowizna dla swojej wnuczki czyli mojej siostry w testamencie mnie nie uwzględniła, ominęła moich rodziców którzy żyją, ze względu na to że siostra która dostała ten dom już jeden ma nigdy dla mojej rodziny się nie liczyłam ze względu na to uzasadniają babcia, rodzice że jestem córką młodszą, dodam że mam jeszcze brata młodszego odemnie, który także jest ich pupilkiem bo to jeden syn jakiego rodzice mają chciałam zapytać czy jest możliwość aby cokolwiek od mojej siostry dostać bo wiem że ją na to stać, bo dosyć dobrze zarabia ona jak i jej mąż, natomiast sama mi mówiła że ona mi nic i tak nie da mam sobie iść i zarobić, natomiast rodzice nie chcą się wtrącać ponieważ babcia ich ominęła, dodam jeszcze że dom został jako darowizna darowany siostrze w roku 2010 nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ponieważ się na prawie nie znam ja mam 25 lat, siostra 28, brat 21, babcia 75, ojciec 52, mama 55 lat, czy jest szansa o cokolwiek powalczyć.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-06-19, 13:38   Zachowek

Babcia może swobodnie dysponować swoim majątkiem. W szczególności może zbyć ten majątek na rzecz jakiejkolwiek osoby. Może też swobodnie rozrządzić swoim majątkiem na wypadek śmierci.

Jeżeli Pani siostra otrzymała od Pani babci darowiznę to nie przysługuje Pani żadne roszczenie w stosunku do siostry.

Darowizna na rzecz Pani siostry będzie mogła być ewentualnie doliczana do spadku po babci przy obliczaniu zachowku, ale Pani byłaby uprawniona do zachowku po babci wyłącznie w sytuacji, gdyby Pani rodzic - dziecko babci nie dożył śmierci babci, został wydziedziczony lub odrzucił spadek po babci.

nicol 
nicol

Wysłany: 2011-06-19, 22:00   

Sytuacja jest taka że ojciec mój od mojej siostry nic nie chce. Czyli mogę się ubiegać jak to wygląda, bo rozmawiałam z ojcem on twierdzi że nic mi nie da bo nie ma, babcia także, natomiast ojciec z mamą nic od mojej siostry nie chcą poprostu taka decyzja była babci że jej daje dom.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-06-21, 16:21   Zachowek

To czy ojciec skorzysta ze swoich uprawnień zależy wyłączenie od niego. Nikt nie może zmusić uprawnionego do tego, aby ubiegał się o zachowek.

Wszystkie ewentualne roszczenia wobec Pani siostry powstaną dopiero po śmierci babci.
W chwili obecnej, kiedy babcia żyje, nikt nie ma żadnych roszczeń w stosunku do Pani siostry, tym bardziej do babci, która tak właśnie rozdysponowała swoim majątkiem.

Odpowiedz do tematu