Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dziedziczenie roszczenia o zachowek
Autor Wiadomość
frania 
frania

Wysłany: 2011-08-03, 16:19   dziedziczenie zachowku

Witam,

W ubiegłym roku 2010 zmarła moja macocha ( nie byłam przysposobiona ), która napisała testament darując całą swoją cześć majątku czyli połowę działki z domem swojemu bratu.
wtedy mój ojciec miał prawo do zachowku od brata swojej zmarłej zony. Aktualnie miesiąc temu 06/ 2011 zmarł mój tata.
i tu moje pytanie czy mi jako córce , czy ja dziedziczę to prawo do zachowku po tacie do tego Pana. wiem, że wgł. art. 1002 k.c. nie mam takiego prawa natomiast ktoś podpowiedział mi że jest orzeczenie Sadu Najwyższego z dnia 20 grudnia 1988r. sygn. akt. III CZP 101/88 według którego mam prawo ubiegać się o ten zachowek. Zaznaczam iż nie jest to gospodarstwo rolne. a działka o powierzchni 880 m z domem.

bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedz

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-08-12, 11:13   Dziedziczenie roszczenia o zachowek

W orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia 20 grudnia 1988 r., sygn. akt. III CZP 101/88 wskazano, iż roszczenie uprawnionego z tytułu zachowku, które nie zostało zaspokojone na skutek jego śmierci, przechodzi na dziedziczące po nim dzieci.

W innym orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia 12 maja 1970 r., sygn. akt. III CZP 26/70 wskazano, iż roszczenie o zachowek wchodzi do spadku po uprawnionym, jakkolwiek odziedziczyć je może wąski krąg spadkobierców.
Zgodnie z powszechnie panującym w doktrynie poglądem należy przyjąć, że roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobierców osoby uprawnionej, jeżeli należą do kręgu osób wskazanych przez ustawę jako uprawnione do zachowku po pierwszym spadkodawcy. Bez znaczenia pozostaje fakt, że w konkretnej sytuacji nie przysługiwało im własne roszczenie o zachowek po pierwszym spadkodawcy.

Sprawa jest dyskusyjna, ale właśnie opierając się na orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia 20 grudnia 1988 r., sygn. akt. III CZP 101/88 może Pani ubiegać się o zapłatę zachowku jaki przysługiwał Pani ojcu. Nie ma Pani jednak gwarancji, że gdyby sąd rozpatrywał sprawę orzeczenie w sprawie będzie dla Pani korzystne.

Odpowiedz do tematu