Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
pomoc w sprawie zachowku
Autor Wiadomość
dar1245 

Wysłany: 2011-08-01, 19:06   pomoc w sprawie zachowku

witam chciał bym się dowiedzieć o zachowek czy moja żona ma prawo o niego walczyć .w 2000 roku mój teść zapisał gospodarstwo rolne na najmłodszą córkę w tym roku zmarł nie było testamentu czy moja żona ma prawo dochodzić zachowku od siostry nr księgi wieczystej to kw 3090 sąd nowe miasto lubawskie tam jest w zmianka umowa darowizny jestem laikiem z prawa dla tego proszę o pomoc siostra żony była u jakiegoś prawnika który powiedział że nic sie nie należy mam 8 dzieci nie jest nam łatwo.nie wiemy czy się coś należy czytałem coś o 10 letnim przedawnieniu darowizn mój e-mail paczkowskidariusz@wp.pl.pomóżcie dodam że nie było testamentu

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-08-02, 07:42   

Umowy darowizny dokonane na rzecz uprawnionych do zachowku zawsze dolicza się do spadku przy obliczaniu zachowku. Tak jest właśnie w przypadku przedstawionym w poście - teść dokonał darowizny na rzecz swojej córki, która jest uprawniona do zachowku.

Jeżeli przyjąć, że Pana żona nie otrzymała należnego jej zachowku w postaci darowizny od ojca, ani w spadku (ojciec nie pozostawił nic w spadku) to podstawą obliczenia należnego jej zachowku będzie darowizna na rzecz siostry.

Proszę napisać ile ojciec żony miał dzieci (jeżeli któreś zmarło to czy pozostawiło swoje dzieci), czy teść miał żonę w chwili śmierci, czy pozostawił coś w spadku, czy żona otrzymała jakieś darowizny od ojca oraz czy ojciec dokonywał innych darowizn na rzecz innych osób niż najmłodsza córka, a jeśli tak to kiedy i jakie było pokrewieństwo.

dar1245 

Wysłany: 2011-08-02, 11:38   

A więc tak cały swój majątek zapisał na najmłodszą córke gospodarstwo jest warte na dzień dzisiejszy 250.000 zł jest teściowa żyję i jeszcze dwójka braci moja żona nie odszymała żadnych darowizn a ni mój teść nie przekazywał żadnym innym osobom obcym tylko swojej najmłodszej córce w sierpniu sprzedaję ziemie te gospodarstwo to jedyna darowizna mojego teścia czy możemy walczyć o ten zachowek

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-08-02, 11:56   Wysokość zachowku

Tak Pana żona w takim wypadku może ubiegać się o zachowek od siostry.

Może ona żądać od siostry zachowku o wartości odpowiadającej 3/32 gospodarstwa lub 1/8 wartości gospodarstwa jeżeli Pana żona jest trwale niezdolna do pracy.

Wynika to z tego, że spadkobiercami teścia są jego żona w 1/4 udziału oraz 4 dzieci każdy po 3/16 udziału.
Pana żona może żądać zachowku odpowiadającego połowie z tego co uzyskałaby gdyby miało miejsce dziedziczenie ustawowe, a więc 1/2/z 3/16 = 3/32 lub 2/3 z tego jeżeli jest trwale niezdolna do pracy, a więc 2/3 z 3/16 = 1/8

Jeżeli wartość gospodarstwa równa się 250.000 zł to zachowek należny Pana żonie wynosi 23437,50 zł lub 31250 zł jeżeli Pana żona jest trwale niezdolna do pracy.

dar1245 

Wysłany: 2011-08-02, 11:59   

dziekuje panu z szybko i konkretną odpowieć

[ Dodano: 2011-08-02, 15:16 ]
mam jeszcze jedno pytanie od czego mamy zacząć co jak to rozpocząć bardzo proszę o podpowiedz co mamy zrobić żeby dochodzić tego zachowku

[ Dodano: 2011-08-04, 06:23 ]
od czego mamy zacząć aby walczyć o ten zachowek nie stać nas na pomoc prawnika adwokata czy możemy jakoś przejść to sami jakie dokumenty i gdzie mamy złożyć proszę nam pomuc.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-08-15, 18:39   Zachowek

Najlepiej zacząć sprawę od wysłania do siostry wezwania do zapłaty zachowku.
W wezwaniu tym można wskazać, iż w związku z darowizną dokonaną przez spadkobiercę na rzecz siostry, która to darowizna doliczana jest do spadku przy obliczaniu zachowku, siostra jest zobowiązana do zapłaty zachowku.
Można podać konkretną kwotę żądanego zachowku (w zależności czy żona jest czy nie trwale niezdolna do pracy) i wskazać, że wynika ona z wartości gospodarstwa podarowanego siostrze.
W wezwaniu można wyznaczyć siostrze termin do zapłaty zachowku np. miesiąc i wskazać nr konta na jakie zachowek ma być wpłacony.
W końcu można wskazać, iż w przypadku niezastosowania się do wezwania sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego.

Z drugiej strony warto przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku. Wzór jest na forum - http://forumspadkowe.pl/topics35/wzor-wniosku-o-stwierdzenie-nabycia-spadku-vt41.htm#75]Wzór wniosku o stwierdzenie nabycia spadku

W przypadku wystąpienia o zachowek sąd będzie chciał, aby przedstawić postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Jeżeli go nie będzie to zapewne zawiesi postępowanie do czasu przeprowadzenia postępowania.

Tak więc zacząć należy od wezwania do zapłaty oraz od wszczęcia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.

Odpowiedz do tematu