Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Spadek po babci a zachowek dla jej córki
Autor Wiadomość
Ramon59 

Wysłany: 2011-06-12, 10:46   Spadek po babci a zachowek dla jej córki

Witam. Zwracam się z prośbą o poradę. Dwa lata temu zmarł mój tato, któremu wcześniej w testamencie babcia przepisała cały swój majątek. Po śmierci taty babcia zdecydowała się na sporządzenie notarialnie testamentu o przekazaniu po śmierci całości spadku na moją osobę. Babcia ma córkę, a mój tato miał siostrę, która może po śmierci babci domagać się prawa do zachowku. Pytanie jest takie: jaką część spadku będę musiał oddać ciotce jeśli nie zrzeknie się prawa do spadku? Z moich informacji wynika, że albo 1/2 albo 1/4. O 1/4 dowiedziałem się od notariusza przy wizycie z babcią. Jak to może wyglądać. Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-06-12, 13:21   Wartość zachowku

Jeżeli babcia miała dwoje dzieci, a Pan jest jedynym synem swojego zmarłego ojca, to zachowek dla ciotki, w przypadku gdyby był Pan jedynym spadkobiercą babci, będzie odpowiadał wartości 1/4 spadku lub 1/3 jeżeli ciotka w chwili śmierci babci będzie trwale niezdolna do pracy.

Wynika to z tego, że stosownie do przepisów Kodeksu cywilnego - art. 991 § 1 - zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

Gdyby miało miejsce dziedziczenie ustawowe ciotka nabyłaby 1/2 spadku po swojej matce (Pan też 1/2). Tak więc zachowek to połowa z 1/2=1/4 wartości spadku, lub 2/3 z 1/2=1/3 wartości spadku w przypadku gdy uprawniony do zachowku jest trwale niezdolny do pracy.

Należy też pamiętać, że zachowek to nie cześć spadku lecz wartość udziału spadkowego. Zachowek to kwota pieniężna.

Odpowiedz do tematu