Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zachowek dla rodzenstwa
Autor Wiadomość
Wiosna123 

Wysłany: 2011-07-18, 22:15   Zachowek dla rodzenstwa

Witam,
Moja siostra cały swój majątek zapisała osobie obcej. W chwili śmierci była wdową. Miała syna,który zrzekł się dziedziczenia (umowa zrzeczenia się dziedziczenia), oraz wnuka.
Nasi rodzice nie żyją od dawna. Czy w takiej sytuacji, gdy rodzice i jej mąż nie żyją, a syn i wnuk zrzekli się dziedziczenia, mogę jako siostra domagać się zachowku ?
Jeśli tak, to jaki jest mój udział ?

I drugie pytanie, jeżeli moja siostra sporządziła testament notarialny to czy mogę pomimo niego dziedziczyć po niej i jakoś wykluczyć osobę, którą ona wskazała?

Z góry dziękuje za odpowiedz.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-07-19, 06:09   Zachowek dla rodzeństwa

Pani jako siostra nie znajduje się w kręgu osób uprawnionych do zachowku. Nie może się Pani zatem ubiegać o zachowek po siostrze.

Art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego wskazuje, iż zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

Krąg osób uprawnionych do zachowku wskazany w art. 991 KC jest zamknięty. Nie ma w nim rodzeństwa.

Jeżeli chodzi o testament to jeżeli ten testament jest ważny to będzie miało miejsce dziedziczenie testamentowe. Wykluczyć spadkodawcę wskazanego w testamencie może Pani wyłącznie jeżeli udowodni Pani przed sądem, że testament jest nieważny lub jeżeli doprowadzi Pani do uznania spadkobiercy wskazanego w testamencie za niegodnego.

Podważać ważność testamentu może Pani jeżeli:
- testament nie spełnia wymogów formalnych przewidzianych w Kodeksie cywilnym
- testament został sporządzony przez siostrę:
a. w stanie wyłączającym świadome lub swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli
b. pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca
nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści
c. pod wpływem groźby
- siostra odwołała ten testament lub go zmieniła

Art. 928 § 1 KC wskazuje, iż spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:
1) dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy
2) podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności
3) umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego

Wiosna123 

Wysłany: 2011-07-19, 06:57   Re: Zachowek dla rodzeństwa

Witam,

A jezeli testament został sporzadzony notarialnie i moja siostra podpisała z tą osobą notarialnie umowę o opiekę to czy łatwo można to podważyć?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-07-21, 13:43   Podważenie testamentu notarialnego

Trudno jest podważyć testament notarialny.
Testament jest sporządzany przez notariusza - profesjonalistę trudno zatem, aby popełnił on jakieś błędy formalne przy jego sporządzaniu.

Aby wykazać, że testament został sporządzony w stanie wyłączającym świadome lub swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli lub pod wpływem błędu albo groźby należy dysponować dowodami na te okoliczności.
Musiałaby Pani wykazać, że siostra miała jakieś zaburzenia psychiczne, które uniemożliwiły jej racjonalne dysponowanie swoim majątkiem w czasie sporządzania testamentu, albo to że była pod wpływem błędu lub sporządziła testament obawiając się, że groźba zostanie spełniona.

Odpowiedz do tematu