Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zachowek dla rodzeństwa w przypadku braku zstępnych?
Autor Wiadomość
zagwozdka

Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 1
Skąd: poznań
Wysłany: 2015-10-19, 17:41   Zachowek dla rodzeństwa w przypadku braku zstępnych?

Moja babcia i jej mąż wykupili razem mieszkanie. Babcia zmarła w 2014 r., jej mąż w 2015r. Mój ojciec, syn mojej babci zmarł w 2011 r.

Zarówno babcia, jak i jej mąż, zapisali mi w testamencie całość spadku po sobie – czyli każdy po połowie mieszkania.

Moje główne pytanie – czy dwóm siostrom męża mojej babci należy się zachowek? Podkreślę, że mąż babci nie miał dzieci. Z mojej wiedzy wynika, że zgodnie z art. 991kc zachowek nie należy się rodzeństwu. Jednakże w sytuacji braku zstępnych dziedziczą rodzice, czyli to im należałby się zachowek, gdyby żyli. Czy w obecnej sytuacji prawo do zachowku przechodzi na pozostałe dwie siostry (jako że dziedziczą one po swoich rodzicach)?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang
Support forum phpBB3 Assistant