Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zachowek po babci
Autor Wiadomość
Arkadiusz 
arkko

Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 2
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2011-03-21, 14:50   Zachowek po babci

Witam serdecznie.
Proszę o poradę.Czy należy mi się zachowek ?
Sprawa wygląda następująco:
Moja babcia,mama mojego nieżyjącego taty,zmarł przed nią,ma jeszcze żyjącą córkę,której w formie darowizny przekazała mieszkanie.Wpisu do księgi wieczystej nie widziałem.Teraz pytanie czy należy mi się zachowek jak babcia umrze,ja babcią się opiekuje,pomagam,jej córka nie mieszka w tym mieszkaniu,nie jest zameldowana,ma jakies problemy finansowe i boi się że w momencie zameldowania,wierzyciele upomną sie o mieszkanie(grała na giełdzie i straciła dużo pieniędzy),mieszka za granicą.Babcia bardzo źle zrobiła,tak mi powiedziała w tajemnicy,ze przekazała mieszkanie córce,nie wiem jak było naprawdę,nie chce mi powiedzieć,podejrzewam ze sie czegoś boi,myślę że chodzi o długi córki.Czyli jest tylko córka,która dostała darowiznę mieszkania i ja.Mój tato nie żyje.Co robić? Czy można zobaczyć wpis do księgi wieczystej,czy jest to jawne,i gdzie to można uczynić ? Testamentu babcia nie zrobiła.Może coś pomyśleć nad testamentem i nic nie mówić córce ?Pozdrawiam.Arek.
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-03-23, 05:54   Darowizna a zachowek.

Zgodnie z art. 991 § 1 zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

Według § 2 tego przepisu jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Z kolei przepis art. 993 Kodeksu cywilnego wskazuje, iż przy obliczaniu należnego zachowku dolicza się darowizny poczynione przez spadkodawcę.
Stosownie do art. 994 § 1 Kodeksu cywilnego przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

Darowizna mieszkania uczyniona przez babcię na rzecz jej córki jest darowizną zaliczaną do spadku przy obliczaniu zachowku. Za zapłatę zachowku odpowiadają nie tylko spadkobiercy, ale też osoby, które otrzymały od spadkodawcy darowizny doliczane do spadku.

Według art. 1000 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny.
Stosownie zaś do § 2 art. 1000 Kodeksu cywilnego, jeżeli obdarowany sam jest uprawniony do zachowku, ponosi on odpowiedzialność względem innych uprawnionych do zachowku tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek.
Obdarowany może zwolnić się od obowiązku zapłaty sumy potrzebnej do uzupełnienia zachowku przez wydanie przedmiotu darowizny (art. 1000 § 3).

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że jeżeli Pan, jako spadkobierca ustawowy babci, jej zstępny, nie otrzyma należnego zachowku np. w postaci darowizny, ani w wyniku powołania do spadku (np. wartość otrzymanego udziału w spadku po babci nie wyczerpie należnego Panu zachowku) to śmierci babci przysługiwać Panu będzie roszczenie o zachowek.

Ten zachowek będzie Panu przysługiwał nawet w sytuacji, w której Pana ciotka nie będzie już właścicielem mieszkania.
Być można babcia boi się, że jej córka straci mieszkanie - zostanie zajęte na poczet długów.

Księgi wieczyste można przeglądać w internecie http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html

Jeżeli chodzi o testament to babcia może swobodnie dysponować swoim majątkiem na wypadek śmierci i nie musi nikogo informować o sporządzeniu testamentu czy o jego zapisach.
 
 
 
Arkadiusz 
arkko

Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 2
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2011-03-23, 10:18   

Dziękuję ślicznie za wyczerpującą odpowiedź.Pozdrawiam i dziękuję jeszcze raz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant