Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przekazanie zachowku
Autor Wiadomość
Laik89

Wysłany: 2017-10-04, 15:36   Przekazanie zachowku

Dzień dobry,

Po śmierci dziadka odziedziczyłam mieszkanie, muszę wypłacić innym osobom zachowek. Jakiś czas temu wysłałam do nich pisma o wartości zachowku. W piśmie zawarłam też prośbę o przesłanie numeru konta bankowego, żebym mogła przesłać pieniądze.
Niestety nie otrzymałam odpowiedzi; o tym, że wiadomości odebrali wiem ze potwierdzeń odbioru. Jedna osoba się zgłosiła, że absolutnie nie chce na konto, woli gotówkę z ręki do ręki. Na to ja się nie mogę zgodzić, więc pozostaje przekaz pocztowy. Niestety on kosztuje, wg wyliczeń Poczty Polskiej opłata za przekaz pocztowy tylko dla jednej osoby to koszt prawie 200 złotych, a odbiorców zachowku jest 4.
Moje pytanie jest takie:
Czy mogę pomniejszyć zachowek o koszt przekazu pocztowego?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2017-10-08, 10:31   

Nie każdy musi skorzystać ze swojego prawa do zachowku. Więc być może to stąd to milczenie.

Jeżeli chodzi o przekaz pocztowy to przyjmuje się, iż koszty związane ze spełnieniem świadczenia ponosi dłużnik.
W orzecznictwie również wskazuje się, że w braku odmiennego postanowienia umowy dłużnik zobowiązany jest sumę pieniężną przesłać wierzycielowi na swój koszt i niebezpieczeństwo do jego miejsca zamieszkania lub siedziby przedsiębiorstwa i jest on zwolniony od zobowiązania dopiero wtedy, kiedy przesłana suma dojdzie do rąk wierzyciela (wyrok SA w Lublinie z dnia 28 lutego 1991 r., I ACr 20/91, OSA 1992, z. 3, poz. 23).

Dlaczego się Pani nie może zgodzić na przekazanie do ręki? Jeżeli się obawia przenoszenia znacznych kwot pieniężnych z banku to może się Pani umówić z wierzycielami w placówce banku i w niej przekazać pieniądze. Ważne jest by odbiór środków został pokwitowany - pisemne potwierdzenie odbioru danej kwoty tytułem zachowku. Dobrze byłoby (ale nie jest to konieczne) aby w pokwitowaniu znalazł się zapis zgodnie, z którym przekazana kwota wyczerpuje roszczenie uprawnionego o zachowek.

Odpowiedz do tematu