Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Umowa przeniesienia gospodarstwa rolnego.
Autor Wiadomość
Zbigniew
Gość
Wysłany: 2010-11-06, 03:05   Umowa przeniesienia gospodarstwa rolnego.

Mój ojciec posiadał gospodarstwo rolne z domem i budynkami gospodarczymi.

Ojciec miał dwoje dzieci - mnie i brata. W 1989 r., aby otrzymać emeryturę rolniczą, ojciec przepisał swoje gospodarstwo na mojego brata, pomijając mnie.

Ojciec zobowiązał brata do spłaty na moją rzecz 50% wartości gospodarstwa, brat potwierdzał, że spłaci mnie po śmierci ojca. Niestety nie mam tego na piśmie.

W tym roku zmarł mój ojciec. Czy mogę sądownie domagać się od brata spłaty 50% wartości gospodarstwa lub wystąpić o zachowek. Darowizny zaliczane są przecież na poczet zachowku.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2010-11-08, 07:01   

Niestety jeżeli Pana ojciec przekazał gospodarstwo rolne bratu nie na podstawie umowy darowizny, a umowy o przekazanie gospodarstwa rolnego następcy zgodnie z Ustawą z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. z 1982 r. Nr 40, poz. 268, z późn. zm.) nie będzie Pan mógł ubiegać się o zachowek.
Zgodnie bowiem z orzecznictwem sądów przy ustalaniu wartości spadku dla obliczenia zachowku należnego uprawnionym nie uwzględnia się wartości gospodarstwa rolnego przekazanego następcy.

Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 19 lutego 1991 r., sygn. akt. III CZP 4/91 wskazuje, iż wartości gospodarstwa rolnego przekazanego następcy na podstawie art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. z 1977 r. Nr 32, poz. 140) nie uwzględnia się przy ustalaniu zachowku. (Wyrok ten został wydany uwzględniając ustawę z 1977 r., ale analogicznie może mieć zastosowanie dla przeniesienia własności gospodarstwa rolnego na podstawie ustawy z roku 1982).

Podobnie wypowiedział się np. Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 19 lipca 2006 r., sygn. akt. VI ACa 99/2006. Sąd Apelacyjny stwierdził, iż umowa o przekazanie gospodarstwa rolnego następcy w zamian za świadczenie z ubezpieczenia społecznego wobec zawarcia w niej elementów z różnych dziedzin prawa ma niejednorodny charakter, jednakże ze względu na zakres regulacji oraz cel, jakiemu ma służyć, nie może być ona z punktu widzenia zachowku traktowana tak, jak umowa darowizny w rozumieniu przepisu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, a tylko takie darowizny doliczane są do spadku przy obliczaniu zachowku po myśli przepisu art. 993 Kodeksu cywilnego.

Sądy w uzasadnieniach tych wyroków wskazały na niejednorodny charakter umowy o przekazaniu gospodarstwa rolnego następcy, zawierającej elementy prawa administracyjnego, ubezpieczeniowego i cywilnego. Te okoliczności przemawiają przeciwko uznaniu, że z punktu widzenia uprawnień do zachowku umowa taka może być traktowana jako umowa darowizny.

Odpowiedz do tematu