Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przedawnienie roszczenia o zachówek.
Autor Wiadomość
KATARINA
Gość
Wysłany: 2010-11-10, 07:22   Przedawnienie roszczenia o zachówek.

Kiedy się przedawnia roszczenie o zachówek? Od śmierci mojego taty upłynęło już dwa lata. Mój brat, który był w testamencie zwodzi mnie, że mnie spłaci, ale nie chce wykonać tej spłaty. Myślę, że gra on na czas i chce doprowadzić do tego by mój zachówek się przedawnił.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2010-11-10, 16:50   Przedawnienie zachowku.

Zgodnie z art. 1007 § 1 Kodeksu cywilnego, roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów i poleceń przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu.
Natomiast stosownie do § 2 art. 1007 KC, roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanej od spadkodawcy darowizny przedawnia się z upływem lat trzech od otwarcia spadku.

Ma Pani zatem 3 lata od ogłoszenia testamentu na skuteczne dochodzenie w sądzie zachowku. Po upływie tego terminu, w przypadku wystąpienia na drogę sądową o zachowek, Pani brat może podnieść zarzut przedawnienia i wówczas sąd powinien oddalić powództwo.

Od 23 października 2011 r. ulegną zmianie terminy przedawnienia roszczenia o zachowek. Więcej w artykule: http://www.prawo-porady.pl/artykuly,przedawnienie-roszczenia-o-zachowek---zmiana-okresu-przedawnienia,39.html]Zmiana terminów przedawnienia roszczenia o zachowek

Odpowiedz do tematu