Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jestem w testamencie a nie jestem spadkobiercą.
Autor Wiadomość
Anna G.
Gość
Wysłany: 2010-11-08, 16:52   Jestem w testamencie a nie jestem spadkobiercą.

Witam.
W grudniu roku 2009 zmarła moja Babcia, pozostawiając testament własnoręczny, w którym byłam wskazana jako spadkobierczyni mieszkania własnościowego – Babcia napisała, ze chce aby to mieszkanie po jej śmierci było moje.
Babcia ma dwoje dzieci: syna oraz córkę (moją Matkę).

Po jakimś czasie od pogrzebu złożyłam w sądzie testament i wniosek o nabycie spadku.
Na pierwszej rozprawie sąd po ustaleniu, że Babcia była wdową i miała tylko dwoje dzieci (mojego Wujka i moją Mamę) sąd wydał postanowienie w którym stwierdził, że spadek po Babci nabyli Wujek i moja Mama po ½ udziału każdy. Mnie zupełnie pominął.
Odwołałam się od tego wyroku, ale i sąd II instancji stwierdził, że spadkobiercami są dzieci Babci, a nie ja.

W uzasadnieniu wyroku sędzia coś mi tłumaczył, że jest coś takiego jak zapis i to właśnie zawierał testament mojej babci.
Nie wiem co to jest zapis? Nie rozumiem dlaczego skoro jestem w testamencie to nie jestem spadkobiercą. Dziwne to prawo.

Podkreślę, że moja babcia miała duży majątek, prócz „mojego” miała też dwa inne mieszkania, działkę rekreacyjną, biżuterię, oszczędności.
Ani Mama, ani Wujek nie chcą mi darować mieszkania.

Co robić?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2010-11-10, 16:51   Żądanie wykonania zapisu.

Nie jest Pani spadkobierczynią Babci ponieważ Pani Babcia sporządziła testament, który zawierał zapis, a nie powołanie do spadku.
Co więcej, należy pamiętać, iż polskie prawo nie przewiduje dziedziczenia konkretnych przedmiotów wchodzących w skład spadku (ma się to zmienić). Spadkobierca nabywa spadek w całości lub części ułamkowej.
Zapis to instytucja związana ze spadkiem uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego.

Jak wskazuje art. 968 § 1 KC, spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (zapis).

Tak więc testament Babci należy tłumaczyć tak, że zobowiązała ona swoich spadkobierców (Pani Wujka i Mamę) do tego, aby po jej śmierci, przenieśli na Pani rzecz własność mieszkania.

Jako zapisobierca może Pani żądać od Wujka i Mamy, aby przenieśli na Panią własność mieszkania.
Jak wskazuje art. 970 Kodeksu cywilnego, w braku odmiennej woli spadkodawcy zapisobierca może żądać wykonania zapisu niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu. Jednakże zapisobierca obciążony dalszym zapisem może powstrzymać się z jego wykonaniem aż do chwili wykonania zapisu przez spadkobiercę.

Według art. 971 KC, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, zapis obciąża ich w stosunku do wielkości ich udziałów spadkowych, chyba że spadkodawca postanowił inaczej. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszego zapisu.

Testament w Pani sprawie jest już ogłoszony i już w tej chwili może Pani żądać przeniesienia własności nieruchomości na Pani rzecz.

Jeżeli spadkobiercy nie zastosują się do Pani wezwania może Pani skierować do sądu pozew o wykonanie zapisu.

Należy pamiętać, iż stosownie do art. 981 KC, roszczenie z tytułu zapisu przedawnia się z upływem lat pięciu od dnia wymagalności zapisu.

Odpowiedz do tematu