Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Spadek
Autor Wiadomość
Barbara Balicka 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 2
Wysłany: 2011-01-21, 09:05   Spadek

W uzasadnieniu postanowienia o nabycie spadku sad nalozyl obowiazek na siostre i brata przeniesienia praw wlasnosci mieszkania na podstawie notarialnego zapisu testamentowego-w samym postanowienieu dzieli wszystko po 1/3. Brat nie chce tego zlozyc, wystapilam do sadu okregowego o wykonanie zapisu, w miedzyczasie brat wniosl wniosek o podzial majatku do SRejonowego w wyniku czego sad okregowy przekazal tam sprawe - " sprawe przekazac do lacznego rozpatrzenia "- po tym postanowieniu brat zrobil wpis do ksiegi wieczystej - czy mogl to zrobic ? czy dziala w zlej wierze? Brat wbrew mojej woli zajmuje to zapisowe mieszkanie - czy §998 zezwala tyko na ekwiwalent pieniezny a nie na przedmiot zapisu - dziedziczymy rowniez duza nieruchomosc w Poznaniu
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-01-21, 13:51   

W pierwszej kolejności należy stwierdzić, że sąd mógł połączyć sprawę o dział spadku ze sprawą o wykonanie zapisu.

Wynika to z art. 618 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego zgodnie z którym, postępowaniu o zniesienie współwłasności sąd rozstrzyga także spory o prawo żądania zniesienia współwłasności i o prawo własności, jak również wzajemne roszczenia współwłaścicieli z tytułu posiadania rzeczy. Rozstrzygając spór o prawo żądania zniesienia współwłasności lub o prawo własności, sąd może wydać w tym przedmiocie postanowienie wstępne.
Postępowanie o wykonanie zapisu jest postępowaniem o prawo własności i dlatego sprawy zostały połączone.

Może Pani wystąpić do sądu o wydanie postanowienia wstępnego w zakresie objętym Pani pozwem o przeniesienie na Pani rzecz udziału w mieszkaniu w wykonaniu zapisu.

Brat mógł wpisać się (i pozostałych spadkobierców) do księgi wieczystej ponieważ z postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wynika, że spadek (a więc i własność mieszkania) nabyło troje dzieci spadkodawcy po 1/3.
Podstawą wpisu spadkobierców do księgi wieczystej jest prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.
W chwili obecnej Pani nie jest jedynym właścicielem mieszkania. Ma Pani udział 1/3 we współwłasności, podobnie jak brat i siostra.

Jedynym właścicielem mieszkania stanie się Pani z chwilą przeniesienia na Pani rzecz udziałów w nieruchomości, które w chwili obecnej należy jako współwłasnoć do Pani i ordzeństwa.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego - art. 968 § 1 - zapis polega na tym, że spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby.

Jeżeli spadkodawca nałożył na Pan i siostrę i brata obowiązek przeniesienia na Pani rzecz udziałów w mieszkaniu to powinni przenieść na Panią swoje udziały we współwłasności mieszkania. Wykonanie zapisu będzie polegało właśnie na tym, a nie na zobowiązaniu rodzeństwa do zapłaty na Pani rzecz kwoty odpowiadającej wartości udziałów we współwłasności mieszkania.

Z tego tytułu, że brat nie chce wykonać zapisu (a zgodnie z art. 970 KC w braku odmiennej woli spadkodawcy zapisobierca może żądać wykonania zapisu niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu) to z przysługują Pani roszczenia o korzystanie przez brata z mieszkania.
Jak wskazuje art. 977 KC, jeżeli przedmiotem zapisu jest rzecz oznaczona co do tożsamości (a więc np. mieszkanie), do roszczeń zapisobiercy o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy, o zwrot pożytków lub o zapłatę ich wartości, jak również do roszczeń obciążonego zapisem o zwrot nakładów na rzecz stosuje się odpowiednio przepisy o roszczeniach między właścicielem a samoistnym posiadaczem rzeczy.

Może Pani żądać od brata wynagrodzenia za korzystanie z mieszkania w okresie od wytoczenia powództwa o wykonanie zapisu do czasu wydania orzeczenia. Wynika to z art. 224 KC.

§ 1 tego przepisu wskazuje, iż samoistny posiadacz w dobrej wierze nie jest obowiązany do wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy i nie jest odpowiedzialny ani za jej zużycie, ani za jej pogorszenie lub utratę. Nabywa własność pożytków naturalnych, które zostały od rzeczy odłączone w czasie jego posiadania, oraz zachowuje pobrane pożytki cywilne, jeżeli stały się w tym czasie wymagalne.
Natomiast art. 224 § 2 KC mówi, iż jednakże od chwili, w której samoistny posiadacz w dobrej wierze dowiedział się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy, jest on obowiązany do wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy i jest odpowiedzialny za jej zużycie, pogorszenie lub utratę, chyba że pogorszenie lub utrata nastąpiła bez jego winy. Obowiązany jest zwrócić pobrane od powyższej chwili pożytki, których nie zużył, jak również uiścić wartość tych, które zużył.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant