Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Łukasz Obrał
2012-02-11, 07:26
Odziedziczono 2 mieszkania... - podatek
Autor Wiadomość
dorota_wwa 

Wysłany: 2012-02-10, 13:21   Odziedziczono 2 mieszkania... - podatek

Witam,
jestem właścicielką mieszkania odziedziczonego w 2009 roku.
Obecnie zmarła moja teściowa, która miała 2 synów.
Jeden z nich dziedziczy pieniądze, a drugi (mój mąż) wraz ze mną mieszkanie (zapis testamentowy).
U notariusza odbędzie się poświadczenie dziedziczenia przez męża i szwagra. Potem wizyta w US, załatwienie zaświadczenia, że nie muszą płacić podatku, a potem wizyta u notariusza i wykonanie zapisu testamentowego.
O ile mąż nie jest posiadaczem żadnego mieszkania - o tyle ja jestem, na dodatek jestem synową czyli jak dobrze rozumiem nie mam szans na żadne ulgi podatkowe.

Cytuję z portali:

"Od 1 stycznia 2007 r. najbliższa rodzina to zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizny: małżonek, rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, pasierbowie, ojczym, macocha i rodzeństwo. To bardzo ważne, bo spadki i darowizny od członków tak właśnie określonej najbliższej rodziny są wolne od podatku. Najbliższą rodziną, przynajmniej w świetle ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie jest za to teściowa, teść, synowa i zięć.

...podatkowej ulgi mieszkaniowej....Ulga ma kilka warunków. ** Przysługuje osobom, które przez co najmniej pięć lat będą nie tylko mieszkać, ale będą też zameldowane w odziedziczonym lub podarowanym domu bądź mieszkaniu. Nieruchomość objętą ulgą można sprzedać przed tym terminem, pod warunkiem, że uzyskane za nią pieniądze zostaną przeznaczone w ciągu dwóch lat (przed 2007 r. było na to tylko sześć miesięcy) na zakup innego domu albo mieszkania. ** Nie każdy podarowany dom czy mieszkanie "podpada pod ulgę" - "łapią" się na nią jedynie mieszkaniowe darowizny od osób z pierwszej grupy podatkowej"

Więc nijak się ma ulga dla mnie, gdyż mam inne prawo do lokalu.
Co mogę zrobić, aby uniknąć podatku? Dodam, że moja córka ma swoje mieszkanie więc zrzeczenie się na nią nie wchodzi w grę. Może wnuk???
A jeśli tak to czy można to załatwić jedną wizytą u notariusza? I jakie są koszty takiej "operacji"?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2012-02-11, 07:25   

Pani jako synowa należy do I grupy podatkowej. Jak wskazuje art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Jako osoba z I grupy podatkowej może Pani skorzystać z ulgi mieszkaniowej, jednakże pod warunkiem, że zbędzie Pani mieszkanie np. na rzecz córki.

Art. 16 ust. 1 pkt 1ustawy, wskazuje, że w przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie, w drodze dziedziczenia, zapisu zwykłego, zapisu windykacyjnego, dalszego zapisu, polecenia testamentowego, darowizny lub polecenia darczyńcy przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej, nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.
W przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału.

Stosownie do art. 16 ust. 2 ustawy, ulga, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:
1) spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4;
2) nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego
3) nie przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego
4) nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
5) będą zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat:
a) od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku,
b) od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

Tak więc jeżeli zbędzie Pani swoje mieszkanie na rzecz zstępnych (córka, wnuki) i zamieszka Pani przez 5 lat będąc stale zameldowaną w nabytym w drodze zapisu lokalu to będzie Pani mogła skorzystać z ulgi mieszkaniowej i nie płacić podatku.

Zbycie na rzecz córki czy wnuków może mieć miejsce w drodze umowy darowizny. W takim przypadku córka czy wnuki będą mogli skorzystać z ulgi z art. 4a ustawy i nie płacić podatku.
Jak wskazuje art. 4a ust. 1 ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2–8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
2) udokumentują – w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowokredytową lub przekazem pocztowym.

Córka czy wnuki nie będą musiały zgłaszać darowizny w urzędzie skarbowym, aby skorzystać z ulgi i nie płacić podatku. Umowa darowizny będzie musiała być w formie aktu notarialnego - art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy, wskazuje, że obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

dorota_wwa 

Wysłany: 2012-02-11, 08:07   

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Może przedstawię tylko sytuację w z tym mieszkaniem odziedziczonym wcześniej:

gdy zmarła moja mama w 2008, przeprowadziliśmy postępowanie spadkowe na mocy którego właścicielem zostałam ja, brat i mój ojciec. Załapaliśmy się wtedy na ulgę meldunkową (12 miesięczny okres zameldowania w mieszkaniu ja byliśmy dziećmi).

Po śmierci ojca razem z bratem w częściach równych odziedziczyliśmy do końca mieszkanie - październik 2010.
Czy mogę tak po prostu darować mieszkanie na wnuka skoro nie minął okres 5 lat?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2012-02-11, 08:13   

Może Pani jeżeli skorzystała Pani (po śmierci ojca) z ulgi z art. 4a i nie płaciła Pani podatku od spadku nabytego po ojcu.

Przy skorzystaniu z tej ulgi (należało zgłosić nabycie w urzędzie skarbowym) można od razu zbyć lokal bez konsekwencji w podatku od spadków.

Mieszkać przez 5 lat, będąc stale zameldowanym trzeba przy korzystaniu z ulgi mieszkaniowej - określonej w art. 16 ustawy.

dorota_wwa 

Wysłany: 2012-02-11, 08:32   

A co z tą częścią, którą odziedziczyłam w 2008 roku, przy której skorzystałam z ulgi meldunkowej?

BTW
Czy 5-letni okres nie ma jakiegoś zastosowania przy podatku dochodowym od sprzedaży?
Rozumiem, że przy darowiźnie nie obowiązuje?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2012-02-15, 06:43   

Ulga meldunkowa dotyczy podatku dochodowego, a nie od spadków i darowizn.
W 2008 r. i w 2010 r. (nabycie udziału w mieszkaniu po mamie i tacie) mogła Pani skorzystać z ulgi z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Z ulgi meldunkowej może Pani skorzystać w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości (udziału nabytego w 2008 r.).
Jeżeli zbycie jest nieodpłatne to podatku dochodowego się nie płaci, ewentualnie tylko od darowizny.

Odpowiedz do tematu