Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Podatek dochodowy od zamiany nieruchomości nabytej w 2007r?
Autor Wiadomość
jurgen 

Dołączył: 28 Kwi 2011
Posty: 1
Skąd: Wa-a
Wysłany: 2011-04-28, 13:04   Podatek dochodowy od zamiany nieruchomości nabytej w 2007r?

Dzień dobry,

bardzo proszę o informacje w poniższej sprawie.
W 2007 odziedziczyłam wraz z bratem po Tacie, udziały w dwóch działkach. Mama nie przyjeła swoje części - my z bratem odziedziczyliśmy wszystko. Sytuacja wyglądała następujaco: Mama była właścicielem 50% (od lat 80) my z bratem dostaliśmy po 25%.
W 2010 zamieniliśmy z sąsiadami jedną z tych działek, bez żadnych dopłat. Oni nam dali swoją my im swoją. Teraz powstaje pytanie - czy mamy z bratem zapłacić podatek dochodowy? Rozumiem że Mama tak czy owak nie musi płacić. Jeżli tak - to czy mogę sama odliczyć wszystkie koszty notarialne? (wszystkie oplaty poniosłam ja). Czy mogę tylko te 25% kosztów wynikające z udziału w gruncie?
Bardzo proszę o jakieś informacje.
Pozdrawiam
Anna
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-05-04, 11:49   Podatek od zbycia nieruchomości

W związku z odpłatnym zbyciem nieruchomości nabytej w spadku w roku 2007 pojawi się obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stosownie bowiem do art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176), źródłami przychodów jest odpłatne zbycie:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw spółdzielczych, prawa wieczystego użytkowania, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jako, że nabycie udziałów w nieruchomości przez spadkobierców miało miejsce w roku 2007, co wynika z tego, że spadkobiercy nabywają spadek w chwili śmierci spadkodawcy, do odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w roku 2007 będą miały zastosowanie przepisy obowiązujące w tym właśnie roku.

Jako, że nieruchomość została nabyte w roku 2007 w przypadku sprzedaży mieszkania może mieć zastosowanie tzw. ulga meldunkowa. Stosownie do art. 21 ust 1 pkt 126 b ustawy, wolne od podatku są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.
Aby skorzystać z tej ulgi należy złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie o spełnianiu warunków do ulgi (zameldowanie na pobyt stały w lokalu przez co najmniej 12 miesięcy przed datą zbycia). Oświadczenie należy złożyć w terminie składania zeznania podatkowego za rok w którym nastąpi zbycie nieruchomości.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym obowiązujące w 2007 i 2008 r. nie przewidywały zwolnienia z podatku w przypadku jeżeli osoba zbywająca nieruchomość za środki ze zbycia nabyła inną nieruchomość (tak jak jest to obecnie).
w tych latach obowiązywała wyłącznie tzw ulga meldunkowa.

Na marginesie dodam, że podatek dochodowy w przypadku zamiany oblicza się identycznie, jak w przypadku sprzedaży nieruchomości. Należy jedynie pamiętać, że przychodem jest wartość nieruchomości zbywanej.

Dlatego też Pani i brat powinni zapłacić podatek dochodowy od zbycia udziałów (po 1/4) w nieruchomości. Odpłatne zbycie nieruchomości (udziałów w nieruchomości) nastąpiło bowiem przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie tych udziałów.

Podatkowi podlega dochód od zbycia nieruchomości. Oznacza to, że przychód uzyskany z odpłatnego zbycia pomniejszany o koszty odpłatnego zbycia, można także pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu, czyli udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia (wybudowania). Koszty te mogą być powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości i praw majątkowych, poniesione w czasie ich posiadania, a w przypadku ich nabycia w drodze spadku lub darowizny, również o kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej nieruchomości lub prawa majątkowego przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn (tak w broszurze Ministerstwa Finansów "OPODATKOWANIE PRZYCHODU (DOCHODU) Z ODPŁATNEGO ZBYCIA NIERUCHOMOŚCI").
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant