Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Łukasz Obrał
2011-03-29, 06:16
podatek dochodowy?
Autor Wiadomość
Jerzy 

Wysłany: 2011-03-25, 18:46   podatek dochodowy?

Witam.
W 2003r nabyłem spadek wraz z siostrami po mamie po 1/3.Jest to budynek mieszkalny wielorodzinny.Podatki od spadku zostały uregulowane po śmierci mamy.W 2007r.znieśliśmy współwłasnośc dokonaną przez Biegłego Sądowego wydzielając mieszkania .W marcu 2011r sprzedalismy mieszkania developerowi,czyli zakupił całośc wraz z działką .Do mieszkań był przypisany grunt.Mam pytanie ,czy ja musze zapłacic podatek dochodowy 19%.W US w informacji każdy inaczej mówi.Że US interesuje data nabycia tj 2003r i nie płacę podatku dochodowego,nastepnego dnia informuje mnie inna osoba że nabycie było w 2007r to dotyczą mnie przepisy albo 5 lat albo meldunek.I tłumaczy mi ze od 2007 nie minęło 5lat,a zameldowany nie byłem w tym mieszkaniu jakie mam przydzielone .Ale tłumaczę ze mieszkałem w tym budynku od 1962-1991 r a przepisy mówią o meldunku również w budynku wielorodzinnym tym bardziej ze ten budynek wczesniej nalezał do mojej babci.I nie wiem teraz o co chodzi ,czy muszę płacic podatek 19%?
Bardzo proszę o poradę
z góry dziekuje.Pozdrawiam

[ Dodano: 2011-03-26, 17:49 ]
Jerzy napisał/a:
Witam.
W 2003r nabyłem spadek wraz z siostrami po mamie po 1/3.Jest to budynek mieszkalny wielorodzinny.Podatki od spadku zostały uregulowane po śmierci mamyw 2003r.W 2007r.znieśliśmy współwłasnośc dokonaną przez Biegłego Sądowego wydzielając mieszkania .W marcu 2011r sprzedalismy mieszkania developerowi,czyli zakupił całośc wraz z działką .Do mieszkań był przypisany grunt.Mam pytanie ,czy ja musze zapłacic podatek dochodowy 19%.W US w informacji każdy inaczej mówi.Że US interesuje data nabycia tj 2003r i nie płacę podatku dochodowego,nastepnego dnia informuje mnie inna osoba że nabycie było w 2007r to dotyczą mnie przepisy albo 5 lat albo meldunek.I tłumaczy mi ze od 2007 nie minęło 5lat,a zameldowany nie byłem w tym mieszkaniu jakie mam przydzielone .Ale tłumaczę ze mieszkałem w tym budynku od 1962-1991 r a przepisy mówią o meldunku również w budynku wielorodzinnym tym bardziej ze ten budynek wczesniej nalezał do mojej babci.I nie wiem teraz o co chodzi ,czy muszę płacic podatek 19%?
Bardzo proszę o poradę
z góry dziekuje.Pozdrawiam

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-03-30, 07:08   

W kwestii poruszonej w temacie można spotkać się z odmiennymi interpretacjami prawa podatkowego. Również różne urzędy skarbowe różnie interpretują taką sytuację, jak podana w poście - kiedy można mówić o nabyciu własności nieruchomości.

Moim zdaniem w sytuacji opisanej w poście nie musi Pan płacić podatku dochodowego, bo nabycie nieruchomości nastąpiło w chwili śmierci spadkodawcy czyli w 2003 r., a więc minęło już ponad 5 lat od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.
Można się spotkać ze zdaniami odmiennymi od mojego.

Najlepiej będzie jeżeli zapyta Pan w "swoim" urzędzie skarbowym jak taka kwestia jest tam interpretowana. No ale jak widzę z postu to i urzędnicy tego urzędu różnie interpretują Pana sytuację. Taki już urok polskiego prawa podatkowego.

Można też wystąpić do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej w Pana sprawie. Stanowisko przedstawione w interpretacji indywidualnej będzie wiążące dla Pana i urzędu skarbowego. Myślę, że to będzie najlepsze rozwiązanie tego problemu.

Jerzy 

Wysłany: 2011-03-30, 16:17   

Dziekuje bardzo za poradę.Zrobie tak jak Pan mówi.

Odpowiedz do tematu