Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
podatek od spadku - ulga na cele mieszkaniowe
Autor Wiadomość
scamdo 

Wysłany: 2011-12-06, 13:40   podatek od spadku - ulga na cele mieszkaniowe

Witam

mam taki temat:
Brat mojej zony nabyl dzialke w 2002 i w 2004 roku zmarl. Dzialke odziedziczyla moja zona, jej siostra oraz ich rodzice. W 2009 roku zmarl ojciec mojej zony - i jak rozumiem jego 25% dzialki odziedziczyla moja zona i jej siostra (z tesciowa byli juz po rozwodzie od wielu lat), a nie mial innych dzieci, zon, itp.

W 2010 roku w czerwcu zona z siostra i mama sprzedaly dzialke. Zalozmy, ze za 60 000 dla celow przykladu. W tym jak rozumiem udzial mojej zony to bylo 25% po bracie oraz 50% z 25% odziedziconych udzialow jej ojca, razem 37,5%. Czyli dostala 22 500 z kwoty 60 000. I teraz temat podatkow i spadkow - za czesc 25% odziedziczona po bracie jak rozumiem nie placi zadnego podatku. Natomiast powinna zaplacic podatek od tej czesci odziedziczonej po ojcu - czyli od 12.5% kwoty dzialki (tj. od 7 500) - czyli 19% od tej kwoty to 1 425 PLN.

W 2010 roku nie zaplacila tego podatku, tylko zadeklarowala, ze przeznaczy to na cele mieszkaniowe w ciagu kolejnych 2 lat (jak rozumiem, nie do czerwca 2012, ale do konca grudnia 2012 tak?).

Teraz jak odbywa sie udokumentowanie, czy przeznaczyla to na cele mieszkaniowe ? Nie bedzie kupowac mieszkania, ale moze zrobic remont mieszkania, w ktorym jest zameldowana - czy to bedzie spelnienie tego wymogu ulgi podatkowej ? Jezeli tak, to co musi zrobic, jezeli chce kupic meble i wymalowac sciany, polozyc panele - czy takie zakupy beda juz spelnialy te ulge ? Jak rozumiem, aby w pelni zostac zwolnionym, powinna miec faktury na kwote conajmniej 7 500 pln, czy moze tylko na kwote tego naleznego podatku (1 425 pln?).

Prosze o pomoc, bo troche to zawile i nie wiem, czy dobrze mysle.
Jak rozumiem, dokladnie to samo tyczy sie siostry mojej zony ?

pzdr
Jacek

Odpowiedz do tematu