Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
podatek od spadku
Autor Wiadomość
kurka21 

Dołączyła: 14 Lip 2011
Posty: 1
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-07-14, 21:07   podatek od spadku

Witam,
moja mama zmarła w 2000 roku pozostawiając połowę mieszkania, w którym mieszka mój tata, posiadając drugą jego połowę. Nie przeprowadzono po śmierci mamy sprawy spadkowej, ponieważ nie wiedziałam że trzeba takową przeprowadzić. Dowiedziałam sie o tym niedawno w 2011 roku i tak też uczyniłam. Otrzymałam 1/4 mieszkania, a tata 3/4. Czy będę musiała płacić podatek w urzędzie skarbowym?, chciałam nadmienić że jestem współwłaścicielką domu. Czy mój tata będzie musiał płacić podatek? Mieszka nadal w tym mieszkaniu. Nie posiada innych nieruchomości.
Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.
podrawiam
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-07-19, 05:59   Podatek od spadku nabytego w 2000 r.

Dla kwestii podatku od spadku będą miały znaczenie przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu z 2000 r.

Zgodnie z tymi przepisami spadkobiercy I grupy podatkowej (np. dzieci czy mąż) muszą zapłacić podatek jeżeli czysta wartość spadku (wartość spadku minus długi spadkowe) przekracza kwotę wolną od podatku 9637 zł.

Nabywcy zaliczeni do I grupy podatkowej płacą podatek w wysokości:
wartość nabytego spadku do 10278 zł - 3 %
wartość spadku od 10278 zł do 20556 zł - 308 zł 30 gr i 5 % nadwyżki ponad 10 278 zł
wartość spadku ponad 20556 zł - 822 zł 20 gr i 7 % nadwyżki ponad 20 556 zł

Jeżeli Pani ojciec zamieszkuje w lokalu w którym nabył w spadku udział będąc tam zameldowanym na pobyt stały i będzie zamieszkiwał tam jeszcze przez 5 lat to może skorzystać z ulgi podatkowej określonej w art. 16 ust. 1 ustawy.
Zgodnie z tym przepisem – nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału.

Warunkiem skorzystania z tej ulgi jest to, aby spadkobierca nie posiadał tytułu prawnego do innego lokalu (własność, prawa spółdzielcze, najem) oraz to, że będą zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Pani nie może skorzystać z ulgi ponieważ jest Pani współwłaścicielką nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym.

Proszę pamiętać, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn powinniście Państwo złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe.
Jak wskazuje art. Art. 17a ust. 1 ustawy podatnicy podatku są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2, złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru. Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania.

Obowiązek podatkowy w Państwa wypadku powstał z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.
 
 
 
daria 80

Dołączył: 13 Paź 2016
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-13, 14:12   

Witam,
Jestem w podobnej sytuacji. Mama zmarła w 2000 roku a testament otworzyliśmy dopiero w tym roku. Dzięki pana odpowiedzi już wiem, że podatek zapłacić muszę i w jakiej wysokości, ale nie wiem jak się zabrać za ocenę wartości działki którą odziedziczyłam. Czy chodzi o cenę z 2000 roku? Jak robią to urzędy skarbowe?
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-10-15, 12:12   

Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku (6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o powołaniu do spadku lub z chwilą złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku/przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza).

Ale - Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.

Jeżeli w tym roku sąd wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku to będzie wartość z chwili uprawomocnienia się postanowienia.
 
 
 
Tomas 
Kłapouchy

Dołączył: 28 Gru 2016
Posty: 2
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2016-12-28, 08:52   

Polecam rozmowę z radcą prawnym lub adwokatem ze sprawdzonej kancelarii, który pomoże w zajęciu się wszystkim krok po kroku.
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-01-13, 16:56   

Polecam doświadczonego w prawie spadkowym radcę prawnego - siebie :)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant