Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Podatek od spadku
Autor Wiadomość
widgeet 

Dołączył: 19 Wrz 2011
Posty: 1
Skąd: Białystok
Wysłany: 2011-09-19, 19:19   Podatek od spadku

Witam,

Odziedziczyłem mieszkanie po zmarłej siostrze w roku 2010. W tym samym roku wprowadził się do niego mój syn, jednak bez meldowania się w tym lokalu - jest zameldowany w dalszym ciągu razem ze mną i małżonką w dotychczasowym mieszkaniu (nikt nie jest zameldowany w odziedziczonym lokalu). Jak wygląda sprawa podatku przy sprzedaży tego mieszkania? Czy jeżeli sprzedam te mieszkanie i w zamian kupię inne jest konieczność płacenia podatku? Proszę o wyjaśnienie tej kwestii.
Z góry dziękuję za odpwowiedź,
Pozdrawiam
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-09-30, 21:40   Podatek od zbycia nieruchomości

Odpłatne zbycie mieszkanie odziedziczonego w 2010 r. przed upływem 5 lat od końca roku w którym nastąpiło nabycie (a więc przed końcem 2015 r.) spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym.
Jeżeli jednak środki ze zbycia lokalu wyda Pan na zakup innego mieszkania może Pan skorzystać z ulgi w podatku dochodowym.

Jak wskazuje art. 21 ust. 1 pkt 131 Ustawy, wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant