Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Podatek od zbycia nieruchomości nabytej przed 2007 r.
Autor Wiadomość
Stanisław 

Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 3
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2011-03-01, 21:53   Podatek od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku

Witam,
Ja mam nieco inną sytuację i proszę o informację/poradę.
Odziedziczyłem i przyjąłem 1/4 działki i domu po zmarłym ojcu.
Postanowienie sądu z dnia 4.10.2006r.
Podatek z tytułu spadku został uiszczony w całości przez spadkobierców.
W dniu 4.09.2010 roku nieruchomość, zgodnie spadkobiercy sprzedaliśmy.
Dzieląc po równo otrzymaną kwotę.
Jaki należy uiścić podatek w 2011 roku?
Czy można uniknąć podatku - przekazując kwotę uzyskaną ze sprzedaży
oddziedziczonej nieruchomości córce na cele mieszkaniowe?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Stanisław
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-03-02, 06:19   

Z postu wynika, że nabycie nieruchomości, w drodze dziedziczenia nastąpiło w 2006 r., a z pewnością przed 1 stycznia 2007 r.

W przypadku zbycia nieruchomości nabytej przed dniem 1 stycznia 2007 r. odnośnie podatku dochodowego zastosowanie będą miały przepisy Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2007 r.
Wynika to z przepisu art. 7 Ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2007 r. Nr 217, poz. 1588) zgodnie z którym do dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami, nabytych do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Jako, że udział w nieruchomości został nabyty w drodze spadku przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie będzie Pan musiał płacić podatku dochodowego.
Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt. 32 d Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2007 r., wolne w całości od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości - jeżeli jej nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.
 
 
 
Stanisław 

Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 3
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2011-03-02, 18:09   

Witam,
Bardzo Dziękuję za wyczerpującą i oczekiwaną odpowiedź.
Pytanie dodatkowe.
Czy składając zeznanie podatkowe w tym roku należy uwzględnić sprzedaż nieruchomości?
PIT 39 chyba.
Przychód doliczyć do przychodu z umowy o pracę?
Z góry Dziękuję.
Pozdrawiam serdecznie
Stanisław
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-03-03, 13:45   

Jako, że przychód z odplatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia przed 1 stycznia 2007 r. nie podlega podatkowi dochodowemu nie wykazuje się tego dochodu w zeznaniu podatkowym.
 
 
 
Stanisław 

Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 3
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2011-03-03, 18:17   

Witam,
Bardzo dziękuję.
Pozdrawiam.
Stanisław
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime
Support forum phpBB3 Assistant