Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Łukasz Obrał
2011-12-03, 07:46
spaek podatki
Autor Wiadomość
hanowerka22 
hanowerka

Wysłany: 2011-11-29, 22:26   spaek podatki

Dnia 13 sierpnia 2007 roku nabylismy z rodzenstwem spadekpo zmarlych rodzicach.Podatek zostal uiszczonyzgodnie z przepisami.23.lipca 2009 roku postanowieniem sadu przyznano mi na wylaczna wlasnosc tenze spadek,w korego sklad wchodzi nieruchomosc.Nie zglosilam tego faktu w urzedzie skarbowym.....dopiero teraz zdalam sobie z tego sprawe.Co mam teraz zrobic...jakie konsekwencje mi groza?Mama zmarla06.04.1991,tata 02.04.2006.Bardzo prosze o rade.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-11-30, 08:16   

Spadek po mamie wraz z rodzeństwem i tatą nabyła Pani w 1991 r., a po mamie w roku 2006 r. Spadek nabywa się bowiem w chwili śmierci spadkodawcy.

Rozumiem, że w 2007 r. sąd wydał postanowienie o nabyciu spadku po tacie i po mamie, a w 2009 r. wydał postanowienie o dziale spadku.

Dokonanie działu spadku nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Temu podatkowi podlega nabycie spadku - obowiązek powstaje w chwili uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Jak wynika z postu sprawy w urzędzie skarbowym zostały załatwione, a podatek od spadku uiszczony.

To czy w związku z działem spadku pojawił się jakiś obowiązek podatkowy zależy od tego jak został dokonany dział spadku po rodzicach - przedmioty majątkowe, których rodzice byli właścicielami w chwili swojej śmierci przypadły Pani. Jednak ważnym będzie to czy Pani rodzeństwo otrzymało spłaty, a jeżeli tak to czy odpowiadały one wartością ich udziałowi w spadkach po rodzicach.
W grę może wchodzić ewentualnie podatek od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowaniu PCC podlega umowa o dział spadku w części dotyczącej spłat lub dopłat.
Dział spadku bez dopłat i spłat nie podlega opodatkowaniu PCC.
Podstawę opodatkowania przy dziale spadku stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego nabytego ponad wartość udziału w spadku.

hanowerka22 
hanowerka

Wysłany: 2011-11-30, 18:07   

Dziekuje za odpowiedz.Jesli mozna jeszcze zapytam,zeby miec jasnosc sytuacji.Dnia 23lipca odbyla sie sprawa o zgodny dzial spadku po zmarlych rodzicach.Przyznano mi na wylaczna wlasnosc nieruchomosc bez obowiazku splat na rzecz uczestnikow postepowania.W sklad spadku wchodzila nieruchomosc zbudowana na dzialce gruntu. Czy po uprawomocnieniu mialam obowiazek poinformowac Urzad Skarbowy o tym fakcie.Czy jesli wtedy tego nie zrobilam musze to zrobic teraz?Czy groza mi jakies konsekwencje za nie zlozenie oswiadczenia o przyznaniu spadku na wylacznosc?Baardzo prosze o rade.

[ Dodano: 2011-11-30, 18:14 ]
Mieszkam w odziedziczonej nieruchomosci od trzech lat.[/b]

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-12-03, 07:45   Dział spadku, a podatek

Dział spadku nie podlega podatkowi od spadków i darowizn.
Opodatkowaniu podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega umowa o dział spadku w części dotyczącej spłat lub dopłat.
Podstawę opodatkowania przy dziale spadku stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego nabytego ponad wartość udziału w spadku.
Dział spadku bez dopłat i spłat nie podlega opodatkowaniu PCC.

W wyniku działu spadku z 2009 r. nie pojawił się zatem obowiązek podatkowy, czy to w zakresie podatku od spadków i darowizn (temu podatkowi podlega nabycie spadku), czy to w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Odpowiedz do tematu