Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Łukasz Obrał
2011-05-10, 17:37
sprzedaż nieruchomości spadkowej
Autor Wiadomość
Kasia 
Kasia

Dołączyła: 06 Maj 2011
Posty: 1
Skąd: USA
Wysłany: 2011-05-06, 17:38   sprzedaż nieruchomości spadkowej

Mam pytanie na temat sprzedaży nieruchomości nabytej drogą spadkową. Moja mama zmarła 3 lata temu za granica i pozostawiła w Polsce działkę budowlaną, którą ja obecnie odziedziczyłam w równym stopniu wraz z tatą i braćmi. W najbliższej przyszłosci tę działkę chce kupić od nas członek rodziny zamieszkały w Polsce.

Jakie jest prawo podatkowe (spadkowe/dochodowe) dotyczące tej transakcji w stosunku do osób zamieszkałych za granicą i sprzedających nieruchomość w Polsce? Czy jest różnica w prawie jeśli sprzedający posiada podwójne obywatelstwo? Czy konieczne jest spisanie się na jedną osobę czy też wszyscy sprzedawcy mogą podpisać sie na umowie sprzedaży? Dziękuję serdecznie za poradę.
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-05-10, 17:39   

Z nabyciem spadku wiąże się obowiązek podatkowy w zakresie podatku od spadków i darowizn.
Jak wskazuje art. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Tak więc jeżeli spadkodawcy są obywatelami polskimi to są zobowiązani do zapłaty podatku od spadku.

Podkreślić należy, że polskie prawo nie uznaje podwójnego obywatelstwa. Jak wskazuje art. 2 ustawy o obywatelstwie polskim obywatel polski w myśl prawa polskiego nie może być równocześnie uznawany za obywatela innego państwa.
W Polsce obywatel polski zawsze będzie więc traktowany jak obywatel polski choćby posiadał też inne obywatelstwa.

Odpłatne zbycie nieruchomości związane jest z obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku dochodowego, o ile następuje w ciągu 5 lat od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie nieruchomości (a więc od chwili nabycia spadku).

Współwłaściciele domu, również ci zamieszkujący poza granicami Polski w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie nieruchomości podlegają obowiązkowi podatkowemu.
Jak wskazuje bowiem art. 3 ust. 2a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Możliwym jest, że w stosunku do osób mieszkających poza granicami Polski będzie miała zastosowanie, w przypadku przychodu ze zbycia nieruchomości, odpowiednia umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Jeżeli nabycie nastąpiło w latach 2007-2008 przy sprzedaży nieruchomości można skorzystać z ulgi meldunkowej. Polega ona na tym, że zwalnia się z podatku osoby, które mogą wykazać się stałym zameldowaniem w zbywanym domu przez okres 12 miesięcy przed zbyciem nieruchomości i zgłoszą ten fakt w urzędzie skarbowym.

Wszyscy spadkobiercy mogą wspólnie sprzedać wspólną nieruchomość, nie jest koniecznym wcześniejsze „przepisywanie” mieszkania na jednego ze spadkobierców.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant