Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
czy będę zwolniona z zapłacenia podatku?
Autor Wiadomość
mala 

Wysłany: 2011-01-25, 17:00   czy będę zwolniona z zapłacenia podatku?

Witam!
Proszę o pomoc w następującej sprawie: odziedziczyłam w spadku po mamie zmarłej w marcu 2007 roku mieszkanie, sprawę spadkową w sądzie założyłam w zeszłym roku i w październiku otrzymałam orzeczenie z sądu informujące o nabyciu spadku. Czy mogę skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku? I jaki mam termin na zawiadomienie US? Pytania pojawiają się w związku z otrzymywanymi sprzecznymi informacjami. Mianowicie chodzi o termin zawiadomienia US, obecna ustawa przewiduje 6 m-cy, jednak spotkałam się z opinią, że w tym przypadku obowiązuje ustawa na dzień zgonu gdzie widniał termin 1 m-ca.

Z góry dziękuję za pomoc

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-01-25, 17:33   Termin zgłoszenia nabycia spadku do urzędu skarbowego.

Stosownie do art. 2 Ustawy z dnia 10 października 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2008 r. Nr 203, poz. 1267), którą wprowadzono 6 miesięczny termin do zgłoszenia nabycia spadku, nowy, sześciomiesięczny termin stosuje się w przypadkach, w których obowiązek podatkowy powstał po dniu 31 grudnia 2008 r.

W Pani sprawie ważnym będzie określenie dnia w którym powstał obowiązek podatkowy (od tego dnia liczy się termin sześciomiesięczny).

Art. 6 ust. 1 pkt. 1 Ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U. 2009 r. Nr 93 poz. 768) wskazuje, iż przy nabyciu w drodze dziedziczenia obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku (a więc z chwilą złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku lub po upływie 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o powołaniu do spadku).

Jednak należy mieć na względzie również art. 6 ust 4 według którego, jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że w Pani przypadku obowiązek podatkowy powstał z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o stwierdzeniu nabycia spadku. Oczywiście zakładam, że nie zgłosiła Pani nabycia spadku do opodatkowania po śmierci spadkodawcy.
Jeżeli nie złożono wniosku o uzasadnienie postanowienia ani apelacji to orzeczenie uprawomocniło się 21 dni po ogłoszeniu postanowienia.

Tak więc, aby skorzystała Pani ze zwolnienia podatkowego musi Pani zgłosić w US nabycie spadku w terminie 6 miesięcy od chwili uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Proszę pamiętać, że termin biegnie nie od doręczenia Pani orzeczenia sądu, a od jego uprawomocnienia się.

Studentka_Prawa 

Wysłany: 2013-09-23, 10:47   

Potwierdzam, masz 6 miesięcy na powiadomienie Urzędu Skarbowego o zaistniałej sytuacji. Pozdrawiam!

marcinwroblewsk 

Wysłany: 2014-02-13, 12:10   

o widzę, że już ktoś miał podobne pytanie do mojego. szukałem ile czasu mam na powiadomienie urzędu skarbowego, dzięki za pomoc

Odpowiedz do tematu