Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy dział spadku bez spłaty umożliwi skorzystanie z ulgi
Autor Wiadomość
avis 

Wysłany: 2012-01-03, 00:47   Czy dział spadku bez spłaty umożliwi skorzystanie z ulgi

Witam. Moja mama umarła w listopadzie 2011r i zostawiła mieszkanie, spadkobiercami są jej 4 córki. Z mamą mieszkała jedna z sióstr. Chcemy sprzedać mieszkanie po mamie i kupić mniejsze dla mojej siostry. Jedna z sióstr nie chce w tym uczestniczyć i chce dostać swój udział po sprzedaży w gotówce.

1) Czy możemy zrobić dział spadku w taki sposób, że jedna siostra otrzyma 1/4 mieszkania, jedna 3/4 mieszkania, a pozostałe nic bez spłaty?
2) Czy taki dział spadku umożliwi czwartej siostrze kupienie nowego mieszkania za uzyskane ze sprzedaży pieniądze i w związku z tym uniknięcie płacenia 19% podatku?
3) Czy można jednocześnie przeprowadzić sprawę sądową o stwierdzenie nabycia spadku i o dział spadku? Jaki może być koszt takiej sprawy sądowej (wartość mieszkania może wahać się w granicach 270 tys. - 320 tys. zł)

Z góry bardzo dziękuję za pomoc!
Kama

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2012-01-06, 06:27   

1. Można dokonać takiego działu spadku jeżeli taka będzie wola spadkobierców.
2. Odpłatne zbycie nieruchomości jeżeli nastąpi przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie podlega podatkowi dochodowemu.
Jeżeli mieszkanie zostanie sprzedane to każdy ze spadkobierców będzie podlegał podatkowi od zbytego udziału jaki mu przysługiwał.
Można skorzystać z ulgi jeżeli wyda się środki ze sprzedaży na zaspokojenie celów mieszkaniowych.
Jeżeli chcecie Państwo załatwić sprawę tak, że najpierw chcecie dokonać działu spadku, w wyniku którego mieszkanie przypadnie dwóm siostrom w udziałach 3/4 i 1/4 bez spłaty na rzecz pozostałych to nie pojawi się obowiązek w podatku dochodowym.
Jeżeli dział spadku ma polegać na tym, że w jego wyniku mieszkanie przypadnie dwóm siostrom w/w udziałach, a jedna z sióstr otrzyma spłatę to należy pamiętać, że według urzędów skarbowych (ale nie wszystkich, co do tego są sprzeczne interpretacje), uzyskana spłata w związku z działem spadku w postaci nieruchomości stanowi odpłatne zbycie udziału w nieruchomości i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
3. Można jednocześnie przeprowadzić dział spadku i postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku. Koszt to 50 zł opłaty od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Od wniosku o dział spadku opłata jest stała i wynosi 500 zł, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych.

avis 

Wysłany: 2012-01-09, 20:04   

Jestem bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Mam jeszcze pytanie, czy należy zatem złożyć jeden wspólny wniosek do Sądu, tzn. jednocześnie o stwierdzenie spadku i o dział spadku?

Odpowiedz do tematu