Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Podatek od spadku nabytego 4 lata temu.
Autor Wiadomość
Piotr
Gość
Wysłany: 2010-10-21, 07:30   Podatek od spadku nabytego 4 lata temu.

Witam,
CZtery lata temu zmarł mój ojciec. Postępowanie spadkowe przeprowadziłem dopiero w tym roku, ponieważ chcę sprzedać ten dom. Jestem jedynym spadkobiercą.
W skład spadku wchodzi dom o wartości 750000 zł. Czy będę musiał zapłacić podatek od spadku? W urzędzie skarbowym powiedzieli mi, że tak, ja jednak słyszałem, że dzieci nie muszą płacić podatku od spadku.
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-10-22, 13:50   Zwolnienie od podatku od spadku.

Faktem jest, iż od 1 stycznia 2007 r. obowiązuje art. 4a Ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768), gdzie w ust. 1 wskazano, iż zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
2) udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Jednak, jako, że Pana ojciec zmarł 4 lata temu, a więc jak rozumiem w 2006 r. to należy mieć na względzie przepisy przejściowe związane z wprowadzeniem w/w przepisu art. 4a ustawy.

Jak wynika z Ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629), która to ustawa wprowadziła zwolnienie od spadku przewidziane w art. 4a ustawy, do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (a więc przed 1 stycznia 2007 r.), stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Spadek po swoim ojcu nabył Pan w chwili jego śmierci, a więc w roku 2006. Tak więc odnośnie podatku od spadku będą miały zastosowanie przepisy ustawy sprzed 1 stycznia 2007 r., a zgodnie z nimi jest Pan zobowiązany zapłacić podatek od spadku.
Gdyby Pana ojciec zmarł po 1 stycznia 2007 r. to mógłby Pan skorzystać ze zwolnienia w podatku.

To, że stwierdzenie nabycia spadku nastąpiło dopiero w tym roku nie zmienia faktu, iż spadek nabył Pan z chwilą śmierci swojego ojca.
 
 
 
lipkalipka 

Dołączyła: 03 Mar 2012
Posty: 1
Skąd: Wołomin
Wysłany: 2012-03-03, 21:59   PRAWO SPADKOWE

Witam
Mam problem bardzo podobny i proszę o pomoc.
Mój Tata zmarł 26 kwietnia 2005 r a sprawa spadkowa po nim odbyła się 22 maja 2007r
Dziś dostałam wezwanie do urzedu skarbowego o stawiennictwo w sprawie wyjaśnień w sprawie zmarłego.
Trochę mnie to zdziwiło i zaczełam szukać w internecie co może chcieć urząd w takiej sprawie.
Wyczytała że nie złożyłam stosownego oświadczenia w ciągu 6-ciu miesięcy od daty zgonu i
dlatego bede musiała zaplacić podatek
Czy to prawda i jeśli tak to jak mogę się z tego wybronić
Wiem że niewiedza nie jest argumentem,ale może istnieje jakaś furtka
Przekonana byłam że dziedziczenie w linii prostej jest nie opodatkowane
PROSZĘ O PORADĘ
 
 
Muto 

Dołączył: 11 Kwi 2012
Posty: 1
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-04-11, 23:41   

Witam.
W nawiązaniu do udzielonej odpowiedzi, proszę o rozwinięcie jej w kontekście mojego przypadku.
W zeszłym roku zmarł mój ojciec. Otrzymaliśmy teraz prawomocne stwierdzenie nabycia spadku. Od tego spadku zgodnie z przepisami nie musimy płacić podatku.
Problem polega na tym, że w 2003r. zmarł mój dziadek (od strony ojca) i nie było robione postępowanie spadkowe. Jest ono obecnie na ukończeniu.
Czy za część spadku po dziadku będę zobowiązany do zapłaty podatku?

Teoretycznie spadek nabyłem z chwilą śmierci ojca czyli po 2007r., z drugiej jednak strony US często traktują każdy spadek sprzed 2007r jako opodatkowany.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant