Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Koszty spisu inwentarza.
Autor Wiadomość
Marek K.
Gość
Wysłany: 2010-11-11, 11:00   Koszty spisu inwentarza.

Jak sporządzić spis inwentarza?
Czy z przeprowadzeniem spisu inwentarza spadkowego wiążą się jakieś opłaty?
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-11-16, 06:16   Koszt spisu inwentarza.

Spisu inwentarza dokonuje komornik na podstawie postanowienia sądu o sporządzeniu spisu inwentarza.

Stosownie do art. 637 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, na wniosek tego, kto uprawdopodobni, że jest spadkobiercą, uprawnionym do zachowku lub zapisobiercą, albo wykonawcy testamentu, wierzyciela mającego pisemny dowód należności przeciwko spadkodawcy lub właściwego urzędu skarbowego sąd postanowi sporządzenie spisu inwentarza.
Natomiast jak wskazuje § 2 art. 637 KPC, w wypadkach przewidzianych w ustawie postanowienie o spisaniu inwentarza wydaje się z urzędu.

Z zgodnie z art. 644 KPC, jeżeli złożono oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a inwentarz nie był przedtem sporządzony, sąd wyda postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza.

Aby więc dokonać spisu inwentarza należy złożyć w sądzie stosowny wniosek o sporządzenie tego spisu, chyba że sąd wyda takie postanowienie działając z urzędu.

Ze spisem inwentarza wiążą się pewne koszty.

I tak, jak wskazuje art. 49 pkt 3 Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych od wniosku o sporządzenie spisu inwentarza pobiera się opłatę stałą w wysokości 50 zł.

Natomiast zgodnie z art. 53 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, za dokonanie spisu inwentarza albo innego spisu majątku pobiera się stałą opłatę w wysokości 10 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za każdą rozpoczętą godzinę.

Można się ubiegać o zwolnienie z w/w kosztów. Sąd może zwolnić stronę z obowiązku uiszczenia kosztów sądowych jeżeli strona wykaże, że nie jest ich w stanie ponieść bez uszczerbku dla koniecznego utrzymania własnego i rodziny.

Jeżeli sąd zwolni stronę z kosztów sporządzenia spisu inwentarza to zastosowanie będzie miał § 5 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 października 1991 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy zabezpieczaniu spadku i sporządzaniu spisu inwentarza. Stosownie do tego przepisu, jeżeli postanowienie o zabezpieczeniu spadku lub o sporządzeniu spisu inwentarza wydane zostało, z urzędu lub na wniosek osoby nie mającej obowiązku uiszczenia kosztów sądowych, sąd postanawia ściągnięcie tych kosztów z majątku spadkowego.
 
 
 
Joanna_K 

Dołączyła: 07 Lut 2014
Posty: 2
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-02-07, 20:10   

Witam,
Panie Łukaszu pisze Pan o kosztach spisu inwentarza. Mój mąż jest teraz na etapie takiego spisu po śmierci ojca. Spadkobierców po śmierci jest 4. Przyjęto spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Sąd zarządził spis. Zastanawiamy się jaki to będzie koszt, czy mógłby Pan szerzej opisać koszta. Pisze Pan:

Natomiast zgodnie z art. 53 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, za dokonanie spisu inwentarza albo innego spisu majątku pobiera się stałą opłatę w wysokości 10 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za każdą rozpoczętą godzinę.

Jak mamy to rozumieć? Komornik jaki czas potrzebuje na dokonanie spisu? Są to np. 2 miesiące, więc 8godzin x 5dni x 8tygodni = 320. Komornik zarabia 3tysiące - 10% to 300zł. Więc koszt inwentarza to 300zł x 320 = 96 000zł ?

Poprostu chcielibyśmy wiedzieć jakie mniejwięcej koszta poniesiemy a boimy się że będą to kwoty bagatela 40 000zł.

Byłabym wdzięczna za odpowiedź.
 
 
adwokat 
Adwokat prawo spadkowe

Dołączył: 09 Lut 2014
Posty: 3
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-02-11, 09:09   

Najlepiej skontaktować się komornikiem i po prostu zapytać. On ma w tym doświadczenie i będzie mógł mniej więcej oszacować te koszty.
 
 
Joanna_K 

Dołączyła: 07 Lut 2014
Posty: 2
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-05-27, 17:18   

Witam,
jeszcze raz w sprawie spisu inwentarza. Problem jest następujący. Decyzja sądu o nabyciu spadku zapadła 16 grudnia. Spadek przyjęto z dobrodziejstwem inwentarza. Sąd wskazał Komornika aby przygotował spis Inwentarza. Moje pytania są następujące:

1. Czy Komornik ma podstawy prawne zwracać się do nas jako spadkobierców o spis nieruchomości i majątku spadkodawcy ?
2. Czy komornik ma prawo kontaktować się z nami?
3. Czy istnieje zapis prawny mówiący o pobraniu opłaty za spis inwentarza i wycenę majątku? Chodzi o to że jest 4 spadkobierców - praktycznie się nie znających. Każdy wziął spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Chcemy aby koszty spisu inwentarza poniósł "majątek" tzn. po zakończeniu całej procedury spisu itp. koszty komornika pokryje spadek np. jak sprzedamy mieszkanie, albo z konta spadkodawcy. Czy grozi to np. sprzedażą mieszkania przez komornika w celu odzyskania swoich należności? Komornik mówi nam że tak nie można bo inaczej on będzie musiał sprzedać np. mieszkanie żeby odzyskać swoje pieniądze. Żaden ze spadkodawców nie chce wyłożyć swoich pieniędzy na poczet zapłaty bezpośredniej komornika, bo później może się okazać że pozostali spadkobiercy nie oddadzą części kosztów opłaconych na rzecz komornika. Problem w tym że majątku do wyceny jest sporo.


Proszę o poradę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant