Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Co i jak?
Autor Wiadomość
aaalexaaandraaa 

Wysłany: 2011-10-30, 22:13   Co i jak?

No więc sprawa ciężka, jak to w życiu bywa. Jeżeli ktoś mógłby pomóc byłabym wdzięczna.
Za wszelkie błędy językowo-prawne, z gory przepraszam.

Razem z rodzicami mieszkaliśmy w mieszkaniu spółdzielczym po rodzicach ojca. Kilka lat temu ojciec wykupił to mieszkanie (jest to nieruchomość w centrum miasta) za śmieszne pieniądze (jakieś 10 000 zł). W mieszkaniu zameldowana jestem ja, mama i ojciec. Mama 7 lat temu wyjechała za granicę, ojciec dołączył do niej po 2 latach a ja po 3. Niestety wtedy zaczęły się problemy psychiczne ojca, co poskutkowało tym, że 2 lata temu mama wniosła sprawę o rozwód. Wcześniej jednak rodzice zakupili na kredyt dom właśnie za granicą, w miejscu gdzie mieszkali. Po uzyskaniu rozwodu z całkowitej winy ojca, mama chciała rozwiązać kwestię majątkową. Niestety ojciec po złości nie zgadzał się na nic. Nie zgodził się żeby mama wzięła na siebie ten dom na kredyt a oddała mu spłacone mieszkanie w Pl. Ojciec z braku środków przestał płacić za dom (mama musiala się niestety wyprowadzić) i teraz dom przejął bank. Dowiedzieliśmy się, że ojciec po kryjomu próbuje wymeldować mamę i mnie z tego mieszkania w Pl gdyż chciałby je sprzedać. Ponieważ mieszkamy za granicą nie jesteśmy w stanie monitorować tego co robi on w Polsce. Czy jest jakaś możliwość żeby móc się przed czymś takim zabiezpieczyć?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-11-05, 07:59   

W sprawie należy ustalić kilka szczegółów, aby móc dokładnie odpowiedzieć na Pani pytanie. Przede wszystkim należy ustalić czy wykupione przez ojca mieszkanie wchodziło w skład majątku wspólnego małżeńskiego rodziców. To z kolei będzie zależało od tego na jakiej podstawie ojciec nabył prawo do mieszkania od rodziców. Jakie to było prawo: spółdzielcze lokatorskie czy spółdzielcze własnościowe.
Czy ojciec wykupił mieszkanie w czasie trwania wspólności ustawowej małżeńskiej. Z jakich środków ojciec zapłacił za wykup mieszkania - pochodzących z jego majątku osobistego czy wspólnego małżeńskiego. Czy mieszkanie ma założoną księgę wieczystą, a jeżeli tak to kto jest wpisany jako właściciel.

Zasadą jest, iż wszystkie rzeczy nabyte przez oboje małżonków wspólnie lub przez jednego z nich w czasie trwania wspólności ustawowej małżeńskiej wchodzą w skład majątku wspólnego małżeńskiego. Mieszkanie może być składnikiem majątku wspólnego małżeńskiego rodziców.

Kwestia zameldowania nie ma znaczenia dla sprawy - zameldowanie jest tylko instytucją prawa administracyjnego i potwierdza, że dana osoba przebywa w danym miejscu. Zameldowanie nie jest tytułem prawnym do lokalu.

Jak widać jest wiele kwestii do ustalenia, aby odpowiedzieć jaka jest sytuacja mamy i co może w chwili obecnej zrobić.

Kwestie majątkowe pomiędzy rodzicami mogą być rozstrzygnięte przez sąd w sprawie o podział majątku wspólnego małżeńskiego - sąd ustali jakie przedmioty majątkowe wchodziły w skład majątku wspólnego małżeńskiego rodziców i może je podzielić.

Odpowiedz do tematu