Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy jeszcze jest jakaś szansa na odrzucenie spadku.
Autor Wiadomość
Pingi 

Wysłany: 2014-02-07, 23:08   Czy jeszcze jest jakaś szansa na odrzucenie spadku.

Witam,
Dnia 23.01.2013r.zmarł ojciec mojej narzeczonej.Dwa dni temu do jej dwóch sióstr przyszło pismo z firmy działającej jako giełda praw majątkowych, wzywające do zapłaty zadłużeń ojca,łącznie około 60tys.Wzywa się je do spłaty jako powołanych z ustawy spadkobierców a brak wpłaty w określonym terminie spowoduje skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Moja narzeczona jeszcze takiego pisma nie dostała ale pewnie na dniach dostanie,gdyż opóźnienie może wynikać z innego zameldowania.
Od kilku lat nie mieszkała z ojcem, wyprowadziła się i zmieniła meldunek 6 lat temu. Ojciec mieszkał u rodziców i nic nie miał na siebie. Po jego śmierci zapytaliśmy czy coś po sobie pozostawił ale jego matka stwierdziła, że nic nie posiadał. Długów też niby nie miał bo nic mu nie dawali na jego umowy zlecenia. Jedynie oni muszą płacić bo brali dla niego pożyczki na siebie. Skoro nic nie miał to nawet nie pomyśleliśmy aby odrzucić spadek. Niestety dwa dni temu, dowiedzieliśmy się, że w 1999-2001r wziął jakiś kredyt, kartę kredytową i nie spłacał.Suma nieduża ale teraz narosły odsetki. Żadnych upomnień,wezwań do zapłaty nikt w domu nie widział. Kopie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym z 2011 roku, z sądu przysłała teraz ta firma.
Czy teraz moja narzeczona ma jakieś szanse i możliwość uniknąć spłaty tego zadłużenia? Nic nie wiedziała o kredycie, nie mieszkała z nim od dawna, mamy 1.5 roczną córkę i pracujemy na umowy zlecenie więc z kasą też różnie. Czy można jeszcze odrzucić spadek po terminie?

jacek1803 

Wysłany: 2014-02-08, 23:34   

Być może w tej sprawie będą przesłanki do uchylenia się od skutków braku złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, udzieliłeś jednak za mało informacji.

Pingi 

Wysłany: 2014-02-08, 23:57   

A jakich informacji potrzebujesz?

kotekk 

Wysłany: 2014-03-03, 15:07   

Powinna była dostać jakieś wezwanie na rozprawę. Ale generalnie raczej kiepsko to widzę, ewentualnie możesz popytać prawnika. Masz czas do uprawomocnienia się wyroku.

Canadiens 

Wysłany: 2014-03-27, 16:00   

Czy wiadomo jak skończyła się sprawa?

memmro 

Wysłany: 2014-04-12, 18:16   

Poczytaj wpisy na blogu http://zachowek.biz.pl/, z pewnością znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, "los" postawił mnie w podobnej sytuacji

khazlion 

Wysłany: 2014-04-28, 12:18   

strona mi nie działa :(

kamisucha 

Wysłany: 2015-02-27, 14:36   

Jak skończyła sie sprawa? Minął prawie rok. Wiadomo coś więcej?

Odpowiedz do tematu