Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy mogę się wycofać z przyjęcia spadku wprost?
Autor Wiadomość
Witold
Gość
Wysłany: 2010-10-21, 07:49   Czy mogę się wycofać z przyjęcia spadku wprost?

Dzień dobry,
Jestem spadkobiercą mojej mamy, która zmarła w 2008 r. Niedawno otrzymałem pismo z firmy windykacyjnej, która żąda ode mnie zapłaty ponad 40000 zł. Jak się okazuje moja mama zaciągnęła kredyt, którego nie spłacała.
Po śmierci mamy nie składałem żadnego oświadczenia spadkowego. Dlatego też przyjąłem spadek wprost. Nie chcę płacić długów mamy tym bardziej, że w spadku pozostawiła tylko drobiazgi.
Firma windykacyjna straszy mnie, że pozwie mnie o zapłatę. Proponują układ - ja zapłacę 30000 zł, a oni zrzekną się reszty roszczeń.
Czy jest jakaś możliwość żeby wycofać się z przyjęcia spadku wprost i np. przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza lub go odrzucić?
Bardzo zależy mi na rzetelnej poradzie prawnej.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2010-10-22, 16:13   Niezłożenie oświadczenia spadkowego pod wpływem błędu.

Jeżeli był Pan w błędzie co do składu spadku – nie wiedział Pan, że w skład spadku wchodzą długi spadkowe, a ta niewiedza nie była spowodowana brakiem należytej staranności przy prowadzeniu własnych spraw to może Pan uchylić się od skutków nie złożenia oświadczenia spadkowego w terminie 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o powołaniu do spadku.

Podstawą Pana działań w tym względzie będzie art. 1019 Kodeksu cywilnego.
Przepis tego artykułu w § 1 wskazuje, że jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:
1) uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem;
2) spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.

Natomiast zgodnie z art. 1019 § 2 KC, spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu.

Bardzo ważnym jest § 2 art. 1019 KC, zgodnie z którym uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd.

Musi więc Pan złożyć w sądzie wniosek o zatwierdzenie oświadczenia o uchyleniu się od skutków niezłożenia oświadczenia spadkowego w terminie i jednocześnie z wnioskiem o przyjęcie od Pan oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub o odrzuceniu spadku.

Witold
Gość
Wysłany: 2010-10-28, 13:17   

Czy można prosić o wzór takiego wniosku?
Rozumiem, że kiedy nie wiedziałem nic o długach spadkodawcy i nie miałem obiektywnej możliwości się o tym dowiedzieć to mam szansę na to, aby nie odpowiadać moim własnym majątkiem za te długi?
Dziękuję.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2010-10-28, 13:27   

Przepisy prawa, jak wspomniałem powyżej, pozwalają na uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia spadkowego.

Tu można pobrać http://www.forumspadkowe.pl/topics34/wzor-uchylenie-sie-od-skutkow-niezlozenia-oswiadczenia-vt26.htm?sid=67b965976a781adf30020ac2cca73411#41]wzór wniosku o przyjęcie i zatwierdzenie oświadczenia o uchyleniu się od skutków niezłożenia oświadczenia spadkowego

selina

Wysłany: 2015-04-09, 07:08   

U mnie jest taka sytuacja - mój ojciec zmarła - teraz jestem ja, moja siostra i brat przyrodni.
Kontakt z ojcem miał tylko brat przyrodni - on twierdzi że sam u notariusza zrzekła się spadku i więcej nic nie chce powiedzieć - mam tylko jego słowo. A co jeśli ojciec zostawił w coś w spadku a Brat przyrodni skłamał abyśmy z siostrą się wystraszyli i też się zrzekli, a potem okaże się że cały spadek od dostał bo nas okłamał że się zrzekła a wiedział co ojciec zostawił w spadku? Nikogo więcej do spadku nie ma.
Co zrobić?

Theesme212

Wysłany: 2017-08-01, 11:38   

W takiej sytuacji musiałbyś wejść na drogę sądową.

Odpowiedz do tematu