Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy spadkobierca może nie zgodzić się na spłatę drugiego?
Autor Wiadomość
A. 

Wysłany: 2011-07-31, 14:14   Czy spadkobierca może nie zgodzić się na spłatę drugiego?

Mój tata wraz z dwojgiem rodzeństwa ma odziedziczyć połowę domu jednorodzinnego ( 2 mieszkania) z ogródkiem. Na piętrze znajduje się mieszkanie w którym obecnie mieszkają moi rodzice a na dole mieszka babcia. Babcia chce zapisać w akcie notarialnym mieszkanie na piętrze moim rodzicom żeby już tam zostali, a mieszkanie na parterze pozostałej dwójce na "spółkę". Czy mój tata może powiedzieć rodzeństwu że nie chce mieszkania na piętrze i zrzeknie się praw do domu i podać kwotę do spłaty? Czy też rodzeństwo może powiedzieć że ich mieszkanie na piętrze nie interesuje i skoro mój tata go nie chce to niech ono stoi sobie puste a on niech mieszka gdzie chce? I w którym momencie należy powiedzieć o tej sprawie, w momencie gdy babcia w obecności notariusza i swoich dzieci będzie podpisywać akt czy może po śmierci babci?
I jeszcze jedna sprawa, jest jeszcze dwójka rodzeństwa która zrzekła się spadku całkowicie, czy w takim wypadku wszystko wg prawa zaczyna się dzielić na 3 jakby tamtych dwóch osób nie było, czy wciąż na 5 części i tamte 2 osoby wciąż mają prawo do zachowku jak np stwierdzą że pogorszyła im się sytuacja materialna?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-08-01, 05:43   

A w jaki sposób dwójka rodzeństwa "zrzekła się" spadku?

A. 

Wysłany: 2011-08-01, 11:37   

Mają dostarczyć dowody osobiste i akty urodzenia i w obecności notariusza podpisać. W rodzinie ta sprawa jest już uważana za 100% pewną że się zrzekną. A prawdopodobnie całe podpisywanie odbędzie się "hurtem" - czyli zrzeczenie się i zapisanie mieszkań reszcie dzieciom przez babcię.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-08-09, 07:03   

Rodzeństwo taty zapewne podpisało umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia. W takim wypadku będą oni traktowaniu, po śmierci swojej matki, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Jeżeli nie zaznaczono tego w akcie notarialnym umowy o zrzeczenie się dziedziczenia to umowa obejmuje również zstępnych.

Babcia może swobodnie dysponować swoim majątkiem. Już teraz może dokonać darowizny. Może też sporządzić testament.

Pana tata nie może już teraz żądać spłaty-umowy o spadek, prócz umowy o zrzeczenie się dziedziczenia, nie mogą być dokonywane za życia spadkodawcy.

Z drugiej strony jeżeli babcia dokona darowizny mieszkania na rzecz swojego syna to nie ma on obowiązku zamieszkiwania w tym mieszkaniu.

A. 

Wysłany: 2011-08-14, 20:32   

Czyli mój tata np. decydując się zamieszkać w mieszkaniu w bloku z dala od rodzeństwa ( po śmierci babci gdy rodzeństwo już zamieszka w mieszkaniu na parterze które dostanie od babci) nie ma prawa do żadnych pieniędzy od rodzeństwa po śmierci babci lub przed jeśli to możliwe w ramach tego że chce "porzucić" mieszkanie na piętrze wraz z 1/3 działki/ogrodu które mu się należy z testamentu babci? Czy może na podstawie jakiegokolwiek przepisu należą mu się jakieś pieniądze od rodzeństwa z tego tytułu? A jeśli tak to co musi zrobić żeby je dostać? Byliśmy u radcy prawnego i radca poradził by w momencie gdy babcia będzie wszystko przepisywać na dzieci w obecności notariusza, mój tata powinien powiedzieć że nie chce swojej części i "odda" je rodzeństwu za odpłatą, której wysokość sam określi. Zbliża się termin spisywania testamentu i nie wiemy co możemy zrobić w tej sytuacji. Mój tata nie chce mieszkać z rodzeństwem w jednym domu więc chce kupić mieszkanie ale nie wie czy coś mu się należy od rodzeństwa.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-08-22, 07:15   

O tym jakie konkretne roszczenia (np. o zachowek) będą przysługiwały Pani ojcu będzie można powiedzieć po śmierci babci.
Wszystko będzie zależało od tego co babcia zrobi ze swoim majątkiem - czy zbędzie go przed śmiercią, w jakiej formie i na kogo rzecz, czy sporządzi testament i kogo powoła do spadku i w jakim udziale, jakie składniki majątkowe wejdą w skład spadku po babci.

Nie wiem czy radca miał rację, ponieważ jak już wspomniałem umowy o spadek po żyjącym spadkodawcy są nieważne - prócz umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia.

Testament jeszcze nie został sporządzony. Nawet jeżeli zostanie sporządzony to należy pamiętać, że babcia może go w każdej chwili zmienić lub odwołać.
Testament wywołuje skutki prawne na dzień śmierci spadkodawcy - więc dopóki babcia żyje trudno powiedzieć co Pani ojcu będzie się "należało".
Proszę też pamiętać, że jeżeli babcia sporządzi testament to nic nie stoi na przeszkodzie, aby za swojego życia zbyła swój majątek (np. na rzecz osoby trzeciej). Istnieje możliwość, że w chwili śmierci babcia nie będzie już właścicielem domu, a więc nie wejdzie on w skład spadku po niej.

Odpowiedz do tematu