Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dobrodziejstwo inwentarza.
Autor Wiadomość
hugo1979 

Wysłany: 2016-05-13, 08:06   Dobrodziejstwo inwentarza.

Przyjąłem spadek po ojcu z dobrodziejstwem inwentarza u notariusza. Miałem całkowicie odrzucić spadek, ale notariusz przekonał mnie, że prościej mi przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza niż później starać się pozbawić spadku dzieci.

Sytuacja jest taka. Ojciec 17 lat temu zostawił nas. Narobił długów i czmychnął w Polskę.
Po 17 latach zmarł. Przez cały ten okres nie było z nim kontaktu. Nie wiemy do końca czy ciążą na nim jakieś długi... ale jest duże prawdopodobieństwo, że takowe są bo 17 lat temu były.

Ojciec ostatnie lata żył z jakąś babą i utrzymywał się z opieki społecznej. Nie zostawił po sobie nic.

Zostało jednak po nim mieszkanie spółdzielczo lokatorskie w którym mieszka moja mama. Mieszkanie jest na dwójkę rodziców. Na mieszkaniu jest wkład tzw własny. To jedyne co zostało po ojcu. Rodzice nie mieli rozwodu mimo iż 17 lat nie żyli ze sobą.

Notariusz doradziła mi, aby nie zrzekać się spadku bo nic mi nie grozi. Ewentualne długi zostaną ściągnięte z tegoż wkładu własnego a ja nic nie ryzykuję.

Czy zrobiłem dobrze?

Notariusz mi powiedział, że w tym przypadku lepiej przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza, niż szarpać się w sądzie i pozbawiać spadku na dzieci...

Dodam jeszcze, że od śmierci ojca nie minęło jeszcze pół roku. Czy ewentualnie mogę się jeszcze zrzec spadku, pomimo iż przyjąłem go z dobrodziejstwem inwentarza?

Odpowiedz do tematu