Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba o informację w sprawie spadku
Autor Wiadomość
kempes5

Wysłany: 2017-08-04, 17:04   Prośba o informację w sprawie spadku

Matka posiadała działkę z wybudowanym piętrowym domem w którym mieszkałem wraz z nią, ojcem i siostrą. W 1995 roku matka przekazała mi część działki na której wybudowałem dom. Zaraz po tym przekazaniu rozwiodła się z ojcem oraz spłaciła go. W 2011 roku matka na podstawie umowy darowizny przekazała działkę wraz z domem siostrze. W kwietniu tego roku matka zmarła. W związku z tym mam pytanie czy mam prawo do jakiejkolwiek spłaty np. częściowej wartości domu. Pozdrawiam Mirek.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2017-08-15, 10:51   

Darowizny na Pana rzecz i rzecz siostry dolicza się do spadku przy ustalaniu zachowku.
W sprawie należy ustalić wartość darowizn i sprawdzić czy darowizna na rzecz Pana wyczerpuje należny Panu zachowek.

Przyjmując:
A- darowizna na Pana rzecz (wartość)
B - darowizna na rzecz siostry (wartość)
Matka nie miała żadnego innego majątku w chwili śmierci i nie dokonywała innych darowizn.
Matka nie miała innych dzieci niż Pana i siostrę
Nie jest Pan całkowicie niezdolny do pracy

Podstawa obliczenia zachowku (PO) = A + B
Zachowek należny Panu (Z) = 1/2 z 1/2 z PO = 1/4 z PO

Jeżeli 1/4 z PO > A to może się Pan ubiegać od siostry o uzupełnienie zachowku. Czyli o różnicę między 1/4 z podstawy obliczenia zachowku a wartością darowizny na Pana rzecz.

kempes5

Wysłany: 2017-08-15, 11:10   

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie odnośnie wpisu czy jestem" całkowicie niezdolny do pracy", ponieważ w 2002 roku miałem wypadek w pracy i od tego czasu jestem osobą niepełnosprawną poruszającą się na wózku inwalidzkim, całkowicie niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji. Czy ma to jakiś wpływ przy uzyskaniu wyliczaniu zachowku, pozdrawiam Mirek.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2017-08-15, 11:15   

Ma to wypływ, ponieważ zachowek należny uprawnionemu całkowicie niezdolnemu do pracy to 2/3 (a nie 1/2) z tego co by uzyskał w dziedziczeniu ustawowym.
Jako, że w Pana przypadku spadkobierców ustawowych jest 2 to należny Panu zachowek to 2/3 z 1/2 czyli 1/3 całości spadku (czyli dwóch darowizn dokonanych przez mamę), a nie 1/4 gdyby nie był Pan całkowicie niezdolny do pracy.

Wartość darowizn należy ustalić na dzień ustalania zachowku ale biorąc pod uwagę stan przedmiotu darowizny z chwili jej dokonania. Czyli ustalając wartość darowizny na Pana rzecz nie bierze się pod uwagę domu wybudowanego już po darowiźnie.

kempes5

Wysłany: 2017-08-15, 11:19   

Jeszcze raz bardzo dziękuję.

Odpowiedz do tematu