Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przyjęcie spadku w testamencie
Autor Wiadomość
md1964 
md1964

Wysłany: 2011-07-15, 12:14   Przyjęcie spadku w testamencie

Witam!
W kwietniu br zmarł mój tato zostawił po sobie testament ( mama żyjąca także oczywiście osobno). Testament spisali na mnie. Mam jeszcze siostrę, która od 30 lat mieszka za granicą i nie innteresowała się rodzicami ( raz na 2 lata zadzwoniła, albo na 2 dni odwiedziła rodziców).Mam bardzo chorych rodziców i z jej strony nie mogłam liczyc na żadną pomoc. Pzryjechała na pogrzeb tatty i zaczęła dopytywać sie i interesować wszelkim dobytkiem mamy. Mama posiadała wraz z tataą mieszkanie własnościowe i ja mam samochód , którym współwłaścicielem był tato. I zaczyna się problem .... Siostra przyjechała do Polski i dowiedziawszy się,że tato przekazał mi te dwie drobne rzeczy w testamencie wzięłą adwokata i stwierdziłą,że nie dopuści, żeby cokolwiek było moje. Mam się zrzec wszystkiego na mamę, dopiero Ona to zrobi.....nie wierzę jej. A, że sama wychowuję syna chciałabym zrobić to jak najtaniszym kosztem i bezproblemowo Jak będzie taniej i bardziej bezproblemowo. Czy przyjąć testament i mieszkanie potem przepisac na mamę ( bo to mamy mieszkanie ) czy zrzec się teraz spadku? Czy przyjmę to muszę płacić siostrze zachówek i jak duży? Czy Ona musi zrzec się na mnie ...a co jak sie nie zrzeknie? Jakie będą tego problemy?[/i]

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-07-19, 06:45   Zachowek dla siostry

Z postu wynika, że Pani tata pozostawił testament, w którym do spadku powołuje Panią. Jeżeli ten testament jest ważny to ma miejsce dziedziczenie testamentowe.
W przypadku gdyby Pani odrzuciła spadek z testamentu to będzie miało miejsce dziedziczenie ustawowe - w takim wypadku spadek dziedziczą: Pani, siostra i mama po 1/3 udziału.
Może Pani także odrzucić spadek z ustawy - w tym przypadku będzie Pani traktowana jakby nie dożyła Pani śmierci taty - spadek dziedziczą: Pani dziecko, siostra i mama, także po 1/3 udziału.

Nie rozumiem dlaczego siostra wymaga od Pani, aby się Pani zrzekła wszystkiego na mamę. Ostatnia wola ojca jest w ogóle nie brana przez nią pod uwagę.

Jeżeli nabędzie Pani spadek z testamentu to wówczas będzie Pani zobowiązana do zapłaty zachowku na rzecz mamy i siostry. To czy będzie Pani musiała zapłacić ten zachowek zależeć będzie od tego czy mama i siostra będą domagały się jego zapłaty.

Zachowek dla siostry (pod warunkiem, że nie otrzymała od ojca żadnych darowizn doliczanych do spadku) to wartość 1/2 z tego co nabyłaby w spadku gdyby miało miejsce dziedziczenie ustawowe lub 2/3 z tego jeżeli siostra jest trwale niezdolna do pracy.
Jeżeli więc w skład spadku po tacie wchodzi udział 1/2 w mieszkaniu oraz udział 1/2 we własności samochodu to wartość zachowku dla siostry wynosić będzie 1/12 (1/2 z 1/2 z 1/3) wartości mieszkania + 1/12 wartości samochodu lub 1/9 wartości mieszkania (2/3 z 1/3 z 1/2) + 1/12 wartości samochodu jeżeli siostra jest trwale niezdolna do pracy.

Odpowiedz do tematu