Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rezygnacjia ze spadku
Autor Wiadomość
czarli 

Wysłany: 2011-04-11, 18:19   Rezygnacjia ze spadku

Witam.
W marcu tego roku zmarła moja mama,pozostawiła po sobie mieszkanie wykupione na własność (nie zostawiła testamentu).Do podziału spadku jest jeszcze mój brat (nie ma żony ani dzieci).
Ja mam dwóch synów ,jeden z nich jest tam zameldowany od 2005r.
Brat zrzeknie się spadku po mamie na moją korzyść ,pod warunkiem że go spłacę.Doszliśmy do porozumienia ,spłaty będą odbywać się raz do roku przez pięć lat.
W jak sposób brat ma się zrzec spadku na moją korzyść lub na korzyść mojego syna tam zameldowanego?
Czy brat będzie musiał płacić podatek od przekazanych mu pieniędzy?
Jak spisać umowę spłaty jego udziałów i przed kim?
Czy ja też mogę zrzec się spadku na korzyść syna który jest zameldowany w tym mieszkaniu.
Czyli jak to zrobić i przed kim (sąd lub notariusz)by cały spadek był mój lub syna i jaki by był tego koszt.
Dziękuję za odpowiedż

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-04-13, 05:43   

Nie można zrzec się praw do spadku. Można spadek odrzucić (ale wówczas będzie się traktowanym jakby niedożyło się otwarcia spadku) lub zrzec się dziedziczenia na podstawie umowy ze spadkodawcą (to już niemożliwe, bo mama nie żyje).

To o czym pisze Pan w poście - że brat zrzeknie się spadku pod warunkiem, że go Pan spłaci to jest dział spadku, w wyniku którego spadek przypada jednemu ze spadkobierców (Panu) ze spłatą na rzecz pozostałych (brata).

Najtaniej taki dział spadku jest przeprowadzić przed sądem - opłata od działu spadku na podstawie zgodnego projektu stron to 300 zł i jest to mniej niż opłata notarialna od umownego działu spadku, biorąc pod uwagę wartość mieszkanie (wartość spadku jest podstawą obliczenia taksy notarialnej).

W projekcie zgodnego działu spadku można ustalić, że spłata należna bratu będzie mu przekazywana ratalnie przez 5 lat.

Urzędy skarbowe (ale nie wszystkie - można spotkać odmienne interpretacje) traktują dział spadku ze spłatą na rzecz spadkobiercy jako odpłatne zbycie nieruchomości. Dlatego w takim przypadku brat będzie musiał zapłacić podatek dochodowy - pod warunkiem, że dział spadku nastąpi przed końcem 2016 r. Brat ewentualnie może skorzystać z ulgi w podatku dochodowym i go nie płacić w sytuacji, w której wyda pieniądze ze spłaty na zakup innego lokalu lub nieruchomości w ciągu 2 lat od chwili działu spadku.

Brat może spadek odrzucić (ma na to 6 miesięcy od śmierci mamy). Wówczas jedynym spadkobiercą będzie Pan - brat będzie traktowany jakby nie dożył spadku. W takim przypadku formalnie bratu nie będzie należała się spłata, bo w ogóle nie będzie dziedziczył po mamie.

Pan i brat możecie przekazać Pana synowi w darowiźnie swoje części spadku. Od Pana części syn może być zwolniony z płacenia podatku od darowizny, a od części którą ewentualnie podarował mu Pana brat syn mógłby skorzystać z ulgi w podatku pod warunkiem, że nie będzie przysługiwał mu tytuł prawny do żadnego innego lokalu, a w podarowanym mieszkaniu będzie zamieszkiwał przez co najmniej 5 lat będąc w nim zameldowanym na pobyt stały.

hnoor 

Wysłany: 2015-04-08, 10:47   

Najtaniej taki dział spadku jest przeprowadzić przed sądem - opłata od działu spadku na podstawie zgodnego projektu stron to 300 zł i jest to mniej niż opłata notarialna od umownego działu spadku, biorąc pod uwagę wartość mieszkanie (wartość spadku jest podstawą obliczenia taksy notarialnej).

Odpowiedz do tematu